• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

ONUR ÖYMEN - "TEZKERE GEÇERSE TÜRKİYE PAKİSTAN OLUR"

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

Onur Öymen Meclis'e gönderilen Suriye-Irak tezkeresini katıldığı TV programlarında değerlendirdi. Tezkerenin özellikle yabancı kuvvetlerin Türkiye'ye gelmesi ile ilgili bölümünün sakıncalarına değinen Onur Öymen, Türkiye'nin bu sürecin sonunda Pakistan'a dönebileceği uyarısı yaptı ve tezkerenin reddedilmesi gerektiğini söyledi. 

 

ONUR ÖYMEN KANAL B'DE TEZKEREYİ DEĞERLENDİRDİ 

Hariciye koğuşu programına katılan Onur Öymen Tezkere ile ilgili olarak şu görüşleri paylaştı. 

"PEŞMERGELER KERKÜK'Ü İŞGAL ETTİ" 

Işid'in saldırılarının şimdiden siyasi sonuçları oldu. Bunlardan birincisi Işid saldırısını bahane ederek Barzani'nin  Peşmergelerinin Kerkük'ü işgali oldu. Kerkük bizim kırmızı çizgimizdi. Kerkük'e Barzani'nin kolay kolay hakim olması söz konusu bile olamazdı. Kerkük'ü Işid'i bahane ederek Barzani'nin işgal etmesi kabul edildi. Ama Barzani kanadından "Işid terörü bertaraf edildikten sonra Kerkük'ten çekileceğiz, Irak anayasasına saygı göstereceğiz" açıklaması gelmedi. Irak anayasasında Kerkük'ü düzenleyen maddeler var.  

"IŞİD'LE MÜCADELEDE TERÖR MEŞRULAŞTIRILIYOR" 

İkinci sonucu şu oldu. "Kim ki Işid'la mücadele eder, meşrudur" anlayışı hakim oldu. Yani diyorlar ki Peşmergelerle birlikte PKK da mücadele ediyor yani ne yapalım? Türkiye'de bazı siyasetçiler diyorlar ki PKK'yı silahlandıralım. Yani Türkiye'de 35 bin kişinin ölümünden sorumlu bir terör örgütünü silahlandıracaksınız. Bu akla aykırı... 

 PKK'nın uzantısı olan PYD neredeyse Türkiye'nin müttefiki gibi takdim edilmeye başlandı. Her ülkede, her kesimin can güvenliği , insan hakları vs. gayet tabii savunmak lazım ama bir anda Işid'i bahane edip terörü meşrulaştırdığınız zaman, bütün dengeler altüst olur. Terör örgütleri arasında ayrım yapmamak lazım.. 

TEZKEREDE DİKKATİ ÇEKEN NOKTALAR 

Tezkere gerekçesinde "Irak'ın toprak bütünlüğüne bağlıyız" diyor, Suriye'den bahsetmiyor. İki ülkeden bahsediyorsunuz tezkerede... Birinin toprak bütünlüğüne saygılısınız, öbür tarafa değilsiniz. Suriye'nin dağılması yani, Suriye'nin topraklarında küçük devletçikler kurulması sizi rahatsız etmeyecek. Bunu anlamak lazım. Türkiye cumhuriyetten beri bütün ülkelerin toprak bütünlüğüne saygıyı önemli bir dış politika hedefi saymıştır. 

 Birleşmiş Milletler'in en önemli hükümlerinden olan 51. madde, devletlere saldırıya karşı kendini koruma hakkı veriyor. Tezkere çıkmazsa , Işid  bize saldırırsa kendimizi koruyamayız iddiası doğru değildir.  

Tezkere olsa da olmasa da Süleyman Şah Türbesi dahil topraklarımıza saldırı karşısında kendinizi savunma, mücadele hakkınız bulunmaktadır. 

YABANCI KUVVETLERİN TÜRK TOPRAKLARINDA BULUNDURULMASI 

Niçin gelecek bu kuvvetlerIrak'a harekat yapacaklar veya Işıd'a müdahale mi edecekler? 

Bir tek ülke karar almadı Suriye'ye kara harekatı yapacağız diyeBöyle bir talep yokSizden başka bir tek ülke terörle mücadele için silahlı kuvvetlerini Suriye'ye gönderme kararı almadı 

Neden yabancı kuvvetlerin gelişine izin isteniyor 

ABD genel kurmay başkanı buna benzer birşey söyledi ama Başkan ertesi gün bunu tekzip etti ve "Amerikan Silahlı kuvvetlerinin postallarını oraya sokmaya niyetimiz yok" dedi.  

YABANCI SİLAHLI KUVVETLER TÜRKİYE'YE NİÇİN GELECEK? 

Havadan bombardıman yapacağız dediler. Bu havadan bombardımanda İncirlik'i kullanmak istemeyecekler mi? Tezkerenin hükümete böyle bir izin verme yetkisi vereceği anlaşılıyor. Hükümet karar verecek yabancı ülkenin ne yapacağına... 

Demek ki İncirlik ve Diyarbakır'ın kullanılmasına izin verecekler. 

2. olarak ne diyorlar? Biz orada Işid'le mücadele eden yerel kuvvetlere askeri eğitim vereceğizlojistik destek vereceğiz ve onları silahlandıracağızMesela Barzani'nin peşmergeleriniÖzgür Suriye ordusunuPYD'yi 

TÜRKİYE'DE LOJİSTİK BİR ÜS KURACAKLAR 

Gelirlerse bunun için geleceklerTürkiye'nin en hassas bölgelerinde belki de yıllarca yabancı askerlerin bulunması anlamına gelir 

Tezkere hükümete o kadar geniş takdir yetkisi veriyor ki, yabancı silahlı kuvvetler olarak Türkiye'de peşmergeler, PYD  bulunabilir.  Tezkere ile yabancı ülkelerin Türkiye'de lojistik destek için üs kurmaları mümkün. 

TÜRKİYE PAKİSTAN'A DÖNER 

Bu durumda,  Türkiye'yi oradaki terör örgütlerinin hedefi haline getirir. Bu durum Türkiye'yi adım adım Pakistan olmaya götürür. Tezkerenin en önemli sakıncası budur. Bu sebeple Meclis'in bunu iyi değerlendirmesi gerekir. 

TÜRKİYE KARARGAH OLUR 

Türkiye bir karargah ülkesi olacak. Biz 1 mart tezkeresini reddederken "Türkiye bu savaşın Türkiye  cephesi ve karargahı olamaz" demiştik. Yapılan işin hukuki boyutu yanıştır, siyasi boyutu yanlıştır diye görüşlerimizi açıklamıştık.  

Aynı gerekçeler bugün de geçerlidir. O zaman büyük bir mücadele vermiştik. CHP grubunda tek tek bütün milletvekillerine sormuştu genel başkan. Grup kararı almadık, bütün milletvekilleri hayır oyu verdi. İktidar partisine mensup 99 milletvekili hayır oyu verdi. Bu defa ne olacak bilmiyoruz. 

Şu haliyle baktığımız zaman tezkerenin ciddi sıkıntılar yaratacağını görüyoruz. Hem Suriye ile sıkıntı yaratacak, hem de Türkiye'yi bölgedeki terör örgütlerinin hedefi haline getirecek. Türkiye'nin iç güvenliğine zarar verecek. 

1 MART TEZKERESİNDEKİ GİBİ ÜLKE TOPRAKLARINDA YABANCI BİRLİKLERİN BULUNMASINA YOL AÇACAK VE MUHTEMELEN İNCİRLİK SALDIRI ÜSSÜ HALİNE GETİRİLECEKTİR.  

Bütün bu sakıncaları değerlendirerek siyasi partiler ve milletvekilleri durumu değerlendirmelidir. İşin siyasi yönünü değerlendirecek olursak, siz komşularınızdan birisinin toprak bütünlüğünü destekleyip, diğerini desteklemiyorsanız, bu da ciddi bir sorundur. 

GÖÇ MESELESİNİ NASIL ÖNLEYECEKSİNİZ? 

Bir taraftan uluslararası hukuka saygılı olacağız diyorsunuz diğer taraftan kendi silahlı kuvvetlerinizle bir başka ülkenin topraklarında güvenlikli bölgeler kuracaksınız . Bu mümkün değil. Bunun yapılması için  uçuşa yasak bölge kuracaksınız. 

SURİYE İNSANİ AMAÇLI GÜVENLİ BÖLGE OLUŞMASINA RIZA GÖSTEREBİLİR 

Suriye sadece insani amaçlı venli bölge oluşmasına belki Suriye de rıza gösterebilirAncak orada teröristlerin de barındırılacağıbazılarının askeri eğitim alacağı , bazı silah gruplara lojistik destek sağlayacağı bölgeler olması başkadırSadece insani amaçlı bölgeler kurulursa BM'de bunu anlatmak kolay olur ve bu durumda koruma amaçlı uçuşa yasak bölgeler de oluşabilirAncak şu anda bu durum BM de tartışılmaktadır. 

I. körfez harekatında 15 gün içinde 450 bin kişi Türkiye'ye geldi. Asker bölgede güvenlik önlemi almaya kalktı. Kıyameti kopardılar.   Başka ülkeler 450 bin kişiden bin kişi aldı. Kobani'den gelenleri kontrol altına almaya kalktığınızda BBC beni arıyor. Kobani'den gelenlere Türkiye kapıyı açmıyormuş diye...  

TÜRKİYE BU KONUYU TARTIŞMALIDIR 

İşin bu boyutunu görmek lazım. BM yasasına göre yardım isteyebilirsiniz. Türkiye 40 milyar dolar zararımız oldu, 10'da birini alamadık. Ürdün bizden daha fazla yardım aldı. 

 
Bu konuların alelacele meclisten geçirilmesi yanlıştır 

 
Bu tezkerenin bu haliyle geçirilmesi yanlıştır. 
 
KAMUOYU TEZKERENİN SAKINCALARI İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRİLMELİDİR.


İzlenme: 4223 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ