• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Özgecan'ın hunharca katledilmesi üzerine düşünceler

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ı Mersin’de bir minibüs şoförü tarafından cinsel saldırıya uğrayıp hunharca öldürülmesi ülkemizde haklı tepkilere yol açtı. Hayatının baharında aramızdan ayrılan Özgecan Aslan’a Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Kadın kuruluşları, basın, siyasi partiler bu olayı şiddetle kınarken bu gibi cinayetleri işleyenlere yasaların verdiği cezaların daha da ağırlaştırılmasını istediler.

Ne yazık ki, bu olay ülkemizde kadına yönelik cinayetlerin ilk örneği değil. Başta töre cinayetleri olmak üzere ülkemizde çok sayıda kadın insanlık dışı saldırılar sonucunda hayatını kaybediyor. Avrupa Konseyi’nin hazırladığı bir rapora göre sadece 2007 yılında ülkemizde 200 kadın töre cinayetlerine kurban gitti. Başbakanlık İnsan Hakları Müdürlüğünün 2008 yılının Haziran ayında hazırladığı bir raporda yalnız İstanbul’da ortalama olarak haftada bir kadının töre cinayeti sonucunda öldürüldüğü ve son 5 yılda 1000 kadının bu nedenle hayatını kaybettiği ifade ediliyor.

İşin daha da kötü tarafı halkın azımlanamayacak bir bölümünün bu cinayetleri haklı görmesidir. Pew Araştırma Merkezi’nin 2013 yılında yaptığı bir araştırmaya göre Türk halkının %29’unun zina yapan kadınların taşlanarak öldürülmesi gerektiğini savunuyor. Bazı İslam ülkelerinde bu oran daha da yüksek: Pakistanlıların % 89, Afganların %85’i, Mısırlıların %81’i bu görüşte.

Ülkemizin bazı yörelerinde bu oran ülke ortalamasının çok üzerinde. Örneğin yapılan bir araştırmaya göre Diyarbakır’da halkın %37’si zina yapan bir kadının öldürülmesi gerektiği görüşünü savunuyor.

Birleşmiş Milletler Kadının Güçlendirilmesi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kuruluşu UNWOMEN’in araştırmalarına göre Türkiye’de kadınların %9,9’u son 12 ayda eşinden şiddet görmüş, kadınlarımızın %41.9’u yaşamları boyunca en az bir kez fiziki veya cinsel şiddete maruz kalmış.

Özgecan’ın saldırıya uğramasından sonra bazı çevreler bu vahşice cinayete gösterilen tepkileri hafifletmek için başka ülkelerde de benzer saldırıların olduğunu ileri sürüyorlar. Oysa UNWOMEN’in 86 ülkede yaptığı araştırmaya göre sadece 16 ülkede kadınlar oransal olarak Türkiye’dekinden daha fazla şiddet görüyor. Bu ülkelerin tamamına yakını bazı Afrika ve Uzakdoğu ülkeleri ile bir, iki küçük ada devleti. Amerika ve İngiltere’deki oranlar Türkiye’nin yaklaşık yarısı kadar.

İşin düşürücü bir tarafı da, ne yazık ki ülkemizde kadınların azımsanmayacak bir bölümüniün erkeklerin fiziki şiddet uygulamasını meşru görmeleri. Son yıllarda bu oranda önemli bir düşüş görülmekle birlikte hala 5 kadından 1’i erkeklerin fiziki şiddet uygulamasının haklı olabileceğini düşünüyor. Dünyada da bazı ülkelerde erkeklerin şiddet uygulamasını haklı gören kadınlar var, ancak bunların da çoğu Afrika ülkelerinde yaşayanlar.

Bütün bu veriler aslında sorunun ne kadar ciddi oluğunu ve kökeninin ne kadar derinlerde olduğunu gösteriyor. Meseleyi sadece geleneklerle ve eğitim eksikliğiyle açıklamak mümkün değil. İdam cezasının da yeterli bir caydırıcılık sağlayacağı kuşkulu. Zira dünyada Türkiye’den daha fazla kadın cinayetinin işlendiği ülkelerin hemen hepsinde idam cezası var. Ancak bu ceza cinayetlerin önlenmesine yetmiyor.

Konuyu bir yandan sosyolojik açıdan değerlendirmekte ve uzunca bir süreden beri devam eden siyasi gerginliklerin, öfke ve nefret söylemlerinin toplumun psikolojisi üzerindeki olumsuz etkileri açısından incelemek gerekiyor. Bir taraftan da medyada, özelikle televizyonlarda şiddeti özendiren filmlerin ve dizilerin izleyiciler, özellikle gençler üzerindeki olumsuz etkilerini araştırmakta yarar var.

Başta kadınlarımız olmak üzere, sivil toplum örgütlerinin Özgecan Aslan’ın öldürülmesine karşı gösterdikleri tepkinin bütün bu konuların derinlemesine araştırılıp çareler aranmasına katkıda bulunmasını diliyorum. Bu konuda birinci görev siyasetçilere düşmektedir. Kin, nefret ve hakaret dolu söylemlerden uzaklaşılması, toplumda şiddetin nedenlerinden biri olan aşırı gerginliğin hafifletilmesine katkıda bulunabilir.


İzlenme: 4149 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ