• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Pakistan'daki terör saldırısının düşündürdükleri

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Dün Taliban örgütünün Pakistan’ın Peşaver kentindeki askeri bölgede bulunan bir okula yaptığı saldırıda 141 kişinin öldüğü, 124 kişinin yaralandığı açıklandı.  Bütün dünya bu insanlık dışı saldırıyı kınadı. Türkiye bir günlük yas ilan etti.

 

Amerika ve diğer bazı Batılı ülkeler 2010 yılından beri Taliban örgütünü muhatap alınarak siyasi görüşmeler yoluyla bu örgütün  terör eylemlerinden vazgeçmeye ikna edilebileceğini düşünüyorlardı. Hatta Taliban’a Katar’da bir temsilcilik açma olanağı da sağlanmıştı. 2014 yılının Mart ve Nisan aylarında Pakistan hükümetiyle Taliban arasında bazı görüşmeler yapılmıştı. Ancak bu son saldırı bir terör örgütü ile müzakereye girişmenin ve terörü bitirmek için terör örgütünün iyi niyet gösterebileceğinden medet ummanın ne kadar yanlış olduğunu bir kere daha kanıtlamıştır.

 

Aynı şekilde Irak ve Suriye’deki IŞİD saldırıları ön plana çıkarılırken diğer terör örgütlerinin oluşturduğu ciddi tehlikenin adeta göz ardı edilmesinin de ne kadar isabetsiz olduğu da görülmüştür. Elinden silahı bırakmayan ve silah zoruyla siyasi çözüm dayatmaya çalışan terör örgütlerine hiçbir koşulda itimat edilmesinin doğru olmadığı umarız ki bu son saldırıdan sonra bütün ülkeler tarafından anlaşılmış olsun.

 

Türkiye’nin de bu saldırıdan çıkaracağı dersler olmalıdır. Barış süreci adı altında bir terör örgütünün lideriyle masaya oturmanın  ne kadar sakıncalı bir yaklaşım olduğu artık anlaşılmalı ve terör örgütüyle müzakereye karşı çıkanların çözüm istemeyen insanlar gibi suçlanmasından vazgeçilmelidir.

 

Terör dünyanın her yerinde ve her koşulda kınanması ve mücadele edilmesi gereken bir eylemdir.


Saygılar, sevgiler...


Onur Öymen 

İzlenme: 4230 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ