• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

PUAN KONUŞAN, Kings College KONFERANSI, LONDRA, Onur Öymen tarafından

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Ben tarihsel bir perspektifle Türk-Ermeni ilişkileri üzerine Pierre Loti'nin kitabı "Les Katliam d'Arménie" ve daha genel hakkındaki görüşlerimi paylaşmak için bu konferansa beni davet ettikleri için Türk Federasyonu teşekkür etmek istiyorum.

Pierre Loti başlangıçta dünya çapında seyahat ve Tahiti, Senegal, Vietnam, Mısır ve Fas gibi çeşitli ülkelerde ilgili izlenimlerini yazdı deniz subayı idi. Ama onun ünü, onun edebi yetenek ağırlıklı olarak gelir. O dönemin en etkili yazarlarından biri olarak kabul edildi. O Fransız Akademisi'ne seçildi ve Legion d'Honneur madalyası verildi.

O 50 romanlar yazdı ve belki de en ünlü biridir "An İzlanda Balıkçısı." O ilk deniz subayı olarak Türkiye'yi ziyaret etmiş ve yedi ziyaretleri sonrasında ödenen ve Türk toplumunun farklı kesimlerinden gelen bir sürü insan ile dostluk gelişti.

O Türkiye hakkında 15 roman yazdı. 1918 yılında, o ilgi çok çekti Calman-Levy tarafından yayınlanan Les Katliam d'Ermenistan, yazmıştır.

Les Katliamları d'Arménie yılında sadece Türk-Ermeni çatışması atıfta değildi. Kendi ülkesinde, Fransa'nın özellikle büyük Avrupa ülkeleri tarafından Türkiye'ye karşı haksız ve aşırı eleştiri kritik bir değerlendirmesini yaptı

O herkese karşı dürüst, saygı ebeveynleri, misafirperverliği, etik değerlere ve iyilik gibi Türk halkının nitelikleri ve erdemleri övdü. O düşmanın yaralı askerlerini yardımcı Gelibolu'da Türk askerlerinin insani davranış övdü.

Pierre Loti Hıristiyanlar her zaman, suçlamayı hakaret ve yanlış giderse hemen her şey için onları sorumlu tutan Türklere karşı birleşin yakınıyor.

O binlerce Müslüman pişmanlık duymadan öldürülen Makedonya olaylara atıfta bulunmaktadır. O Batı ülkeleri için, suç her zaman Türkler tarafından taahhüt ediyoruz "dedi. Biz Türkler hariç Atina'da bizim denizcileri, öldürülen Yunanlılar gibi herkes, bağışla. "

Pierre Loti pratikte Türkiye'de yaşamış olan tüm Fransız vatandaşları, hatta rahibeler ve rahipler, Türk halkının şefkat ve saygı hissediyorum söyledi.

Tam bu söyleyerek sonra o Ermeniler hakkında bazı kritik görüşlerini açıkladı. Kitabın ilerleyen bölümlerde olarak işaretlenir "sansür." Ben çok Pierre Loti, bu bölümlerde yazdıklarını bilmek istiyorum.

 

Açıkçası, Ermeniler hakkında herhangi bir eleştiri tolere değildi. Bu o dönemin mevcut koşullarda makamlar tarafından dayatılan bir yükümlülüğü kınama miydi? Merak ediyorum. Çünkü benim en iyi bildiğim için bu paragraflarda uygulanan sansür beri kalkmış değil. Bugün bile bir kitabın bir kopyasını sansürsüz bulamıyor. Bu yayınevinin kasıtlı bir karar mıydı? Oldu ve bir yazar, Akademisi üyesi bile çalışma yayınevi tarafından sansür olabilir eğer, nasıl bir Fransa geleneksel düşünce özgürlüğü her zaman saygın bir ülke olduğuna inanmaya devam edebilirsiniz?

Bu savaş bir dönem oldu ve Osmanlı İmparatorluğu, Fransa ve Almanya'nın düşmanı oldu. Müttefik ülkelerin propaganda makineleri yaygın onların en önemli düşmanları yani Almanya ve Türkiye suçlayarak edildi. Wellington House olarak bilinen İngiliz propaganda bakanlığı bu iki ülke karşı tanınmış tarihçiler ve yazarlar tarafından yazılmış kitap ve broşürler bir dizi yayınladı.

En iyi bilinen yayınlar İngiliz Parlamentosu tarafından desteklenen "Mavi Kitap" idi. Almanya üzerine yazılmış Blue Book, bu Belçika işgalci Alman birlikleri onların yolda buldum çocukların ellerini kestiler ve rahipleri asmış olduğu iddia edildi.

Türkiye Mavi Kitap 150 isimsiz tanıkların haberlere atıfta bulunarak, Doğu Anadolu'da Ermenilere karşı sözde zulümlere üzerinde duruldu. Hemen hemen tüm Wellington House belgeleri savaştan sonra yıkılan bu yana, bu iddiaların asıl kaynağını izlemek mümkün değildi.

Savaştan sonra, İngiliz Dışişleri Bakanı Almanya'ya Mavi Kitap'ta yazılmış neler savaş yalan ve gerçekte ne ilgisi olmadığını Avam Kamarası söyledi. Belçika hükümeti de benzer bir açıklama yaptı. İlginçtir ki, böyle bir itiraf ya da açıklama Türkiye üzerine yazılmış Mavi Kitap hakkında yapılmıştır.

Başlıklı bir kitapta Almanları suçlayarak bu tür yalanlar yoğun bahsedildi Arthur Ponsonby, İngiliz Parlamentosu üyesi tarafından yazılmış "Savaş içinde Batıl, Propaganda, Birinci Dünya Savaşı Lies". Ama bu kitapta, savaş propagandası Türkiye'ye karşı yalan ya söz edilmemiştir.

Şans eseri, bir Amerikalı bilim adamı Prof. Justin McCarthy Mavi Kitap'ta x, y, z olarak belirtilen tanıkların gerçek isimlerini ve fonksiyonları içeren British Library bir belge keşfetti. O 150 sözde tanıkların dışında, onların Ermeni yanlısı görüşleriyle tanınan 59 olan misyonerler, 52 Ermeni aktivistler vardı ve 7 devrimci Ermeni Taşnak Partisi üyesi olduğunu öğrendim. Geriye kalan 32 bilinmeyen veya hayali isimler vardı.

2005 yılında, Türk parlamentosu resmen Türkiye'ye yazılı Mavi Kitap da propaganda malzemesi olduğunu beyan davet Avam ve Lordlar Kamarası Meclisi'ne bir mektup gönderdi. Biz onlar bizim mektup kayıtlı sadece söyleyerek, her iki Evleri Başkanları bir cevap aldı.

Ne de Mavi Kitap'ta ilginç olduğunu döneminde Ermeniler tarafından öldürülen Türklere tek bir referans yoktu olmasıdır. Profesör Justin McCarthy dediği gibi, o başladı Ermeniler idi, her ne kadar ise, Türkiye Ulusal Arşivleri departmanı tarafından dört cilt halinde yayınlanan resmi belgelere göre, 517,955 Osmanlı Müslümanlar, başta Ermeni katliamı ve zulmün bir sonucu olarak hayatını kaybetmiş silahlı çatışmalar ve masum insanların öldürülmesi.

 

Şimdi, Nisan, Osmanlı Hükümeti tarafından Ermeni tehciri başlangıcı olarak Ermeniler tarafından anıldı sembolik tarih 24 her yıl, Türk kamuoyu Amerikan Başkanı atıfta "soykırım" sözcüğünü kullanacağız olmadığı konusunda merakla bekler Ermeni hükümeti ve diaspora tarafından beklendiği gibi o zaman olaylar. Amerikan Başkanları her zaman Türklerin duygularını incitmek o kadar değil soykırım kelimesini kullanmadan Ermenileri tatmin dikkatle kaleme alınmış deyimini kullanın. Ancak, şimdiye kadar hiç kimse Başkanlık açıklamasında aynı dönemde Ermeniler tarafından katledilen Türkler için sempati bir kelime, duymuştur. Ben de bir Avrupa ülkesinin liderinden masum Türkleri öldüren Ermeni kınama hatırlamıyorum.

Batı kamuoyu açıklamalarına Bu önyargılı tutum ve medya 20. yüzyılın ilk yıllarında hayatın bir gerçeği haline geldi. Ermeni iddialarının referans noktası 24 Nisan 1915, Gizli Ermeni terör gruplarının liderleri gözaltına tarih olmasına rağmen, Batılı ülkelerde eleştiri ve medya bu tarihten önce de başlamıştı.

Pierre Loti ve diğerleri tarafından bildirilen bu olaylar Ermeniler tarafından tekrar neden olmasına rağmen Ermeni propagandasının etkisinde aslında Amerikan Senato ve Kongre meselesi, olarak, 1885 ve 1886 yılında Türkiye'yi kınayan karar almıştır.

Ne 1886 yılında ne oldu? Bana Pierre Loti'nin kitaptan bir paragraf aktaralım: diğerleri Psammatia ilçe saldıran ise "1886 yılında, genç komplocu bir grup, İstanbul'da Osmanlı Bankası'nı havaya uçurmak için hazır elde edemiyorlardı. Onlar halka açık yerlerde asılı posterler göre kül ve kan çöl dönüşecekti bütün şehir, yanan niyetlerini açıkladılar.

Pencerelerden atılan Ermeni bomba ulus failleri cezalandırmak değil böyle bir saldırıya tepki olmaz ... Hangi asker düştü sırasında korku 18 saat vardı? "

O, bu soruya bir cevap vermedi. Ne yazık ki cevap teröristler Batılı ülkelerin bazı elçiliklerin ısrarlı talepleri üzerine Sultan tarafından affedildi oldu.

1922 yılında yayınlanan "Ankara" adlı kitabında şu satırları "Sir Edgard Vincent-bugün Rab d'Abernoon, İngiltere'nin büyükelçisi yat yazdı başka Fransız yazar Jean Schlicklin gelen hikayenin geri kalanını okumak Lets Berlin-sürmüştür Marsilya'ya bu saldırıların faillerinin. "

Pierre Loti adlı kitabında 1886 yılında tekrar gerçekleşti başka olay anlatıcısı ve ben alıntı: "... bir Asya kenti, Fransız Konsolosluğu birçok Ermeni korunaklı olan Fransız Consul, o iki silah sesleri duymuşlar ve onun terasta oldu geri dönüş o komşu evin penceresinden ona bir Ermeni çekim gördü. Daha sonra, saldırgan tutuklandı ve sorgulama sırasında şöyle dedi: ". Ben onlar Fransız Konsolosu öldürmekle suçlanan olacağını, böylece Türklerin suçu koymak için yaptım"

Bunlar Pierre Loti'nin kitabında yansıyan hikayelerin bazıları. Ermeni propagandasına ve haksız iddiaları için Ermenileri destekleyen ülkelerin önyargılı tutumu sert tepki

Ocak 1921 23 dergisi L'Oeuvre yayınlanan bir mektupta, Aristide Briand, Dışişleri sonra Fransız Bakanı'na hitaben, Pierre Loti dedi ve ben alıntı: Ben dedi Ermeni Katliamları "İnanıyorum" kitabında " söylenmesi gerekeni tanıkların ve belgelerin tüm temeli: cinayetleri Karşılıklılık, bu Ermenilerin şikayetleri çılgın abartı onların Türk komşuları ve kim yorulmadan onları karalanıyor bir aşağılık bir şekilde istismar yüzyıllardır kim, kullanımı asla vazgeçmedim Hıristiyan kimliği Türkiye'ye karşı Batı fanatizmi kışkırtmak için. "

Pierre Loti Avrupa'daki Türk karşıtı duyguların karşı ayaklandılar sadece Batı entelektüel değildi. Claude Farrere, bir konferansta o 1922 yılında Paris'te verdiği bir tanınmış Fransız yazar şunları söyledi, ben de alıntı: "Şaşılacak bir dünyada hep Türkiye'yi suçluyor. Türkiye'nin düşmanları zengin olduğunu unutmayın ve para bütün kapıları açabilirsiniz. Türkler çok hedef kitlelerini etkileyen konuşurken, onların düşmanları çok konuşkan insanlar değiliz, ama. Onların ana silahı yalanları olduğunu. Onlar yalanlarla insanları bombalamaya. Cahil insanlar Türk görüşlerini destekleyen ve Türkiye'nin rakiplerinin için bu nedenle mümkün değildir.

1922 yılında Kurtuluş Savaşı sonuna doğru Türkiye'yi ziyaret Claude Farrere Avrupa'da aşırı Türk karşıtı propaganda konusunda bir kez daha şikayet ve Türk gençliğinin konuşurken söz konusu aşağıdaki ve ben alıntı: "Ben Türk gençleri sesleniyorum. Onlar düşman çatışma tek alan savaş olmadığını bilmeli. Orduların mücadele daha önemli bir mücadele var: siyasi mücadeledir. Türkiye'nin düşmanları bu propagandalarına karşı haberdar olun ... yanıltmak ve Avrupa kamuoyunu aldatmaya çalışıyorlar. "

Lamartine onun "Voyage en Orient" benzer duygular dile getirdi.

Soru Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde hiçbir alıcı kitleye olsaydı Ermeni propagandası böyle bir derin ve uzun süreli bir etkiye sahip olabilir olup olmadığıdır.

19. yüzyılın sonlarına doğru Osmanlı İmparatorluğu Avrupa'nın hasta adamı olarak kabul edildi. Ruslar ve bazı Avrupa ülkelerinde yollar ve Osmanlı Devleti'ni bölümleme araçları hakkında konuşuyorduk.

Bu amaçla, Araplar, Balkan halkının ve özellikle Ermeniler gibi bazı etnik ve dini gruplar etkilendiği ve Osmanlı Devleti'ne karşı bir vekil savaşta savaşçıları olarak büyük güçlerin kullandı.

Nicolas II Osmanlı'dan "kendilerini kurtarmak" ve Çarlık bayrağı altında Ruslarla birleşmek için Türk Ermenilere bir çağrı yaptı. Bu davete, 150.000 Ermeni'nin Rus Kuvvetleri, Osmanlı orduları savaşmak ve Birinci Dünya Savaşı başında Doğu Anadolu'da Türk köylerine saldırmaya katıldı.

Kendi devletine karşı silahlı isyanı haklı İmparatorluğu'nda etnik ve dini grupların yaşam koşulları mıydı? Fransız devriminin rüzgarları tüm Avrupa'da esen olmasına rağmen, hak ve Osmanlı İmparatorluğu'nda etnik ve dini grupların yaşam koşulları oldukça iyiydi. Bazıları gibi Ermeniler bile ayrıcalıklı konumlarını almıştı. Yabancı diplomatlar ve konsolos oldukça çok sayıda Ermeni koşulları Müslüman komşularına çok daha iyi olduğunu bildirdi.

 

Bunu söyledikten sonra, bana Osmanlı Ermenileri hakkında bazı gerçekler ve rakamlar hatırlatalım.

"Türkler ve Ermeniler yüzyıllar boyunca barış ve uyum içinde birlikte yaşamışlardır. Ermenilerin dini ve kültürel haklarına saygı bulundu. Onların beceri ve yetenekleri her zaman halkı ve hükümeti tarafından takdir edildi. Ermenilerin oldukça çok sayıda Osmanlı yönetimlerde önemli pozisyonlar vardı.

19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyıl başında üst üste 28 yıldır, Sultan kişisel bütçesinden sorumlu Osmanlı Hükümetinin bakanları Ermeni idi. Ekonomi ve altyapıdan sorumlu birkaç Ermeni bakanlar vardı. Hatta Osmanlı Dışişleri Bakanı Ermeni idi. Parlamento, büyükelçiler ve üst düzey subayların Ermeni üyeleri vardı. Ticaret alanında çok aktif ve verimli. Anadolu'daki Ermenilerin 166 ihracatçıların 141; 6800 9800 üzerinden alışveriş sahipleri ve zanaatkârlar Ermeni vardı ,; 130 153 sanayici dışında, Ermeniler idi; ve 32 37 üzerinden bankacılar Ermeni idi. Osmanlı İmparatorluğu'nun doğu bölgelerinde 803 Ermeni okulu, 2.088 öğretmen ve 81,226 öğrenci vardı.

Bu rakamlar Ermenilere karşı Osmanlı toplumunda hiçbir baskı ya da ayrımcılık olduğunu gösteriyor. Bu nedenle Ermeniler vatandaşlar ve kendi ülkelerinin silahlı kuvvetlerine saldırmak için hiçbir objektif bir sebep yoktu.

Buna rağmen, 19. yüzyılın son çeyreğinde kurulmuş Daşnaksütyun ve Hınçak Taraflar, gibi Ermeni toplumlarının bazı silahlı bileşenleri, Türk kurumları, bankalar ve köylere saldırmaya başladı.

Onların amacı neydi? Ermeni liderleri Sayın Hamlin, şu şekilde Prof. Dr. Justin McCarthy tarafından bildirilen İstanbul Robert Koleji kurucusu stratejilerini açıkladı:

"Hentchak bantları köylerine Türkler ve Kürtler, ateşe öldürmek için onların fırsat izlemek ve sonra dağlara onların kaçış yapar. Öfkeli Müslümanlar daha sonra yükselmeye ve savunmasız Ermenilere düşmek ve Rusya insanlık ve Hıristiyan medeniyet adına müdahale edecek böyle bir barbarlık onları kesecekler. "Bu savaş sırasında uygulanan Ermeni strateji oldu.

Aslında Ermeniler ve yerel Ermeni silahlı gruplar sadece kadınlar ve çocuklar da dahil olmak üzere sivillerin çok sayıda öldürme, hem de yollar ve Türk kuvvetlerinin depolama tesisleri, ancak Türk kasaba ve köylerde kaynağı değil saldırdı.

1915 Osmanlı hükümetinde, Doğu Cephesi'nde Türk Kuvvetleri Komutanları talebi üzerine İmparatorluğu'nun güvenli yerlere savaş bölgelerinde yaşayan Ermenileri taşınmaya karar verdi. Silahlı Ermeni gruplar Van şehrin denetimini ele almıştı sonra bu sürgün başladı.

Türkler ve Ermeniler çok sayıda karşılıklı cinayetler ve hastalıkların bir sonucu olarak bu dönemde hayatını kaybetti. Ermeni kayıpların sayısı hakkında çeşitli tahminler vardır. Ermeni lobileri yaklaşık 1,5 milyon Ermeni'nin öldürüldüğünü iddia ediyor. Pierre Loti, Fransız Dışişleri Bakanı mektubunda, Ermeni iddialarının fena halde abartılı olduğunu ileri sürmüşlerdir. Aslında çeşitli Türk ve yabancı kaynaklar anda Türkiye'de yaşayan Ermenilerin toplam sayısı bu aşağı olduğunu belirtiyorlar. 1926 devlet 300.000 olduğunu Ermenilerin Sovyet arşivleri çatışmada öldürüldü ve eşit sayıda hastalıklardan öldü. Aynı Sovyet kaynaklar Türkler arasındaki kayıplar eşit sayıda verir.

Aynı konuda, Fransız gazeteci ve yazar Jean Schlicklin, 1919 yılı sonuna kadar, yüz Türk köyleri yakıldı ve sakinlerinin Doğu Anadolu'da Ermeniler tarafından katledilen o, 1922 yılında yayınlanan kitabında Angora raporları.

Birinci Dünya Savaşı sırasında, bu çatışmalar ve kayıplar pratik Türk kurbanları için herhangi bir referans olmadan, en başta İngiliz Propaganda Bakanlığı, Wellington House tarafından müttefik propaganda kurumları tarafından Türk zulümler olarak dünyaya sunulmuştur. Savaş propagandası malzemeleri soykırım Ermeni iddialarını haklı halen kullanımda.

I. Dünya Savaşı İngiliz sonra, İstanbul'daki işgal makamları Ermenilerin ölümünden sorumlu olduğu için Osmanlı siyasetçiler ve memurlar bir dizi suçladı ve deneme için Malta'ya götürmüş. Ancak İngiliz ve Amerikan arşivlerinde kapsamlı araştırma sonrasında hiçbir kanıt tutukluların herhangi birine karşı bulunmuştur. Hepsi serbest bırakıldı ve Türkiye'ye geri gönderildi.

Yıllar sonra Ermeni hükümeti ve diasporanın Türkler bu dönemde soykırım suçu işlenen olduğunu iddia Türkiye'ye yöneltilen suçlamanın büyük bir kampanya başlattı

Yaklaşık 20 ülkenin parlamentoları, 220 üzerinden, Ermeni beklentileri doğrultusunda karar almıştır. Bu kararlar hukuken uluslararası hukuk tarafından haklı olabilir mi?

Önlenmesi ve 1948 Soykırım Suçunun Cezalandırılması BM Sözleşmesi ileri soykırım tanımını belirler ve yasal merciler soykırım olarak düşünülebilir hareket belirlemek için nitelikli belirtir.

Ermeni iddiaları siyasi veya hukuki haklı olamazdı.

Nisan 1999 14 Lordlar Kamarası adresleme Cartvale İngiliz Dışişleri Bakanlığı Bakan Barones Meta Ramsay, "dedi ... kesin kanıtların yokluğu Osmanlı yönetiminin kendi kontrolü altında Ermenileri ortadan kaldırmak için belirli bir kararı ve harekete geçti olduğunu göstermek için zaman, İngiliz hükümetlerinin soykırım olarak 1915 ve 1916 olaylarını kabul değil. "İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği, aynı hatlarda bir bildiri yayınladı.

İsviçre gibi bir kaç ülke soykırımını inkarı suç sayan kendi parlamentoda yasalar geçti. Ve bir İsviçre mahkemesi Lozan'da bir toplantıda Ermeni soykırım iddialarını inkar için Türk İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek kınadı. Perinçek'in İsviçre Mahkemesi bu kurala karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurdu.

17 Aralık 2013 tarihinde, AİHS Aşağı Odası İsviçre alenen olması için, Doğu Perinçek mahkûm ederek konuşma özgürlüğü hakkını ihlal Ermeni halkına karşı herhangi bir soykırımın varlığını inkar hükmetti. Mahkeme "bir uzlaşma tarihsel özellikle soykırım kanıtı yüksek bir eşik gerektiren çok özel ve dar tanımlanmış yasal bir kavram olduğu gerçeği göz önüne alındığında, kesin olarak tespit edilemeyen konularla ilgili olarak kurmak zordu." Işaret

 

İsviçre özünde Alt Mahkemesi'nin kararını doğruladı Mahkeme yüksek Odası gitti. Her iki Chambers soykırım iddia edilen suç eylemi soykırım olarak kabul edilebilir karar verebilirsiniz yeri veya uluslararası yetkili mahkeme aldı ülke sadece yetkili mahkeme öngören BM Soykırım Sözleşmesinin anılacaktır. Sözde Ermeni soykırımı konusunda böyle bir mahkeme kararı olmadığı için, kararların bu konuda bazı ülkelerin parlamentoları ve Avrupa Birliği tarafından bugüne kadar alınan geçersiz ve hükümsüz olarak kabul edilmelidir.

Uzun lafın kısası, ben tarihi olaylar tarihçilere bırakılmalıdır bugün ve tarihin siyasi amaçlarla kullanılmaması gerektiğine inanıyoruz. Bu "savunarak, 19 Mayıs 1985 tarihinde New York Times ve Washington Post bir açıklama yayınladı Profesörler Bernard Lewis, Justin McCarthy, Stanford Shaw ve Dankwart Rustow dahil Amerika'da 69 tarihçiler, ... daha tarafından öne sürülmüştür tam olarak ne olduğunu , hem Hıristiyan ve Müslüman ... geçerek Muharip ve masum ve ölüm ya da doğu Anadolu nüfusunun büyük sayılar kaldırılmasıyla sonuçlanan olayların nedenlerini tespit etmek arasındaki hassas sorumluluğu sıralamak mümkün olacak tarihçiler önce keşfedilmeyi kalır çözünürlük Kongresi tarihsel sorunun tarafı doğru mevzuatta belirlemek için çalışıyor olacak. Tarihsel şüpheli varsayımlara dayalı böyle bir karar, sadece dürüst tarihsel sorgulama nedenini zarar ve Amerikan yasama sürecinin güvenilirliğini zarar verebilir. "

 

 

Bugün Türk-Ermeni ilişkileri üzerinde tüm argümanlar ve karşı argümanlar tartışmak için zamanım yok. Bu konuyu sonuçlandırmak için, sadece iki önemli devlet sözlerine değinmek istiyorum.

Ovannes Kaçaznuni'nin, Ermenistan'ın ilk başbakanı ve Taşnaksutyun Partisi Genel Başkanı, Bükreş Parti Kongresi'nde Nisan 1923'te yaptığı bir konuşmada, şunları söyledi:

- Ermeni gönüllü birimlerinin kurulması bir hataydı;

- Onlar koşulsuz Rusya ile ittifak edilmiştir;

- Onlar dikkate Türkiye'nin lehine olan güç dengesini almamış;

- Ermeni tehciri kararı kendi amacına hizmet etmek Türkler tarafından alınan bir haklı tedbir oldu.

- Türkiye kendini savunma içgüdüsü ile hareket etmiştir;

- Ermenistan kuruldu Ne bir Taşnak diktatörlüğü vardı;

- Bunlar emperyalist talepler peşinde hareket etmiş;

- Bunlar Müslüman nüfusu katleden;

- Ermeni terör faaliyetleri Batı kamuoyuna kazanmaya yönlendirilmiş;

 

- Arıza Taşnaksütyun Partisi dışında bulunabilir değildi;

- Taşnaksütyun Partisi yapabilirdi ama siyasi intihar için başka bir şey yoktu. "

Benim son tırnak Mustafa Kemal Atatürk'ün, modern Türkiye'nin babası olacak. Ermeni meselesinde Atatürk'ün 1927 onun ünlü "Büyük Konuşma" şunları söyledi:

"Ermeni katliamları konusunda iddialar gerçeklere uygun kuşkusuz değildi. Güneyde Ermeniler, yabancı askerleri tarafından silahlı ve onlar zevk koruma tarafından teşvik için, onların ilçe Müslümanları saldırdı. Intikam ruhu ile animasyon, her yerde cinayet ve imha amansız bir politika izledi. Bu Maraş trajik olaydan sorumlu oldu. Yabancı birliklerin ortak nedeni yapma, Ermeniler tamamen kendi topçu ve makineli tüfek ateşi ile Maraş gibi eski bir Müslüman kenti tahrip etmişti.

Onlar masum ve savunmasız kadın ve çocukların binlerce öldürdü. Ermeniler tarihte benzersiz zulümler, bir kırkırtıcılardı. Müslümanlar sadece direniş vardı ve hayatlarını ve onurlarını tasarruf nesne ile kendilerini savundu. Katliamlar devam beş gün boyunca Müslümanlarla kasabasında kalmıştı Amerikalılar, İstanbul'da kendi temsilcisine gönderdiği telgraf, açıkça bu trajedinin kökeninden tartışılmaz bir biçimde gösterir.

Tepeden tırnağa silahlı Ermenilerin, süngü ile tehdit, Adana vilayeti Müslümanlar yok olma tehlikesiyle karşı karşıya o zaman vardı. "

Pratikte, Türk-Ermeni ilişkilerine dair tüm tartışmalarda, genel desen bizim Batılı arkadaşlar hemen hemen her zaman çoğunlukla asılsız ya da fena halde abartılı tüm bu iddialara, cevap vermek Ermeni iddialarının ve propaganda ve Türk tarafı denemeden bazında soruları gündeme olmasıdır.

Ana sorun, inanıyorum ki, iki dünya savaşının ve diğer çatışmalarda birbirlerine karşı savaşan dünyanın hemen hemen bütün milletler ile tarihçilerin tarihsel tartışmalar bırakarak kendi aralarında güven ve işbirliği ortamı yaratmayı başardık neden kendimize sormaktır tek istisna, sadece: Türk-Ermeni ilişkileri.

Neden sonra, geçerli uluslararası anlaşmalar temelinde dostluk yeni ilişkiler kurmaya toprak talepleri birbirlerini ve kaçınma mevcut toprakları saygı aynı şeyi Türkler ve Ermeniler mümkün değildi.

Açıkçası, Türkiye suçlayarak, Ermeni tarafı ve onların destekçileri geçmişteki ve şimdiki sorumluluklarını kaçınıyorum.

PM Kaçaznuni'nin itiraf gibi Ermeniler zaten 19. yüzyılda Türklerle silahlı çatışma başlatmak için sorumlu idi. Onlar, Birinci Dünya Savaşı'nda Rus askerlerinin katıldığı Osmanlı orduları savaşan ve Türk köylerine saldırdılar. Daha önce de belirtildiği gibi, bu bir sonucu olarak, daha fazla yarım milyondan fazla Türk Müslümanlar hayatını kaybetti.

Ermeni ölümlerinin abartılı rakamlar iddia ederek onlar çok Türk'ün öldürülmesiyle sorumluluklarını gizleyemezsiniz.

 

Bir unutmamak gerekir ya Ermeniler önce iki yıl Azerbaycan'ı saldırdı ve Dağlık Karabağ ve komşu ilçelerdeki Azeri topraklarının% 20'sini işgal söyledi.

Onlar da 1993 yılında Hocalı 613 Azeri sivillerin öldürülmesi, çoğu kadın ve çocuk sorumludur.

Bütün bu konuları tartışmak için başladığınızda, Ermeniler ne yapmış uluslararası hukuk, insancıl hukuk ve BM kararlarının açık bir ihlali olduğu için onların neden savunmak için zor durumda olurdu.

Biz unutmamalıyız ya diğer terör örgütleri ile işbirliği Soykırım Adalet Komandoları iqn ASALA ve Armen Adalet Komandoları gibi Ermeni terör örgütlerinin saldırıları, yaklaşık 300 kişinin yaralandığı, yaklaşık 40 Türk büyükelçiler ve diğer diplomatlar, öldürdü. Benim en iyi bildiğim için, Türk diplomatını öldürdükten sonra Ermenistan'a dönen Ermeni teröristlerin hiçbiri çalıştı ve mahkum edilmiştir.

Erivan yakınındaki Yerablur askeri mezarlıkta, Ermeni hükümeti kurma 2000 yılında, yaralanmalara hakaret eklemek için, bir anıt ASALA teröristleri övmek. Muhtemelen bir ülke komşu ulusun diplomatlarını öldürmüş kendi teröristleri övmek bir anıt dikiyor tüm dünyada benzersiz bir durumdur.

Biz Türkiye'ye karşı tarihsel Ermeni iddialarının ciddi sorunlar ve bir milyon bugün yerinden Azeri halkı ve Azerbaycan% 20 yasadışı işgal gerçek acıların odaklanmış Ama pek çok insanın görme ve zihin çıkacak.

Biz bu konuda kitap dolu kütüphaneler ve Ermeni pozisyonları ve iddialar üzerine belgeleri ancak çok az, tarafsız, tarafsız yayınları var. Türkiye Ermeni meselesi ile ilgili her arşivlerini açtı, ama biz hala Erivan'da ve Boston'da bütün Ermeni arşivlerinin açılması için bekliyor.

Dr. McCarthy Türk kitapçılarda size Ermeni tezini savunan olanlar da dahil olmak üzere hemen hemen tüm yayınları bulabilirsiniz, ama hemen hemen hiç kitap yazdı kitaplar gibi tarafsız görüşlerini yansıtan Ermeni kitapçılarda bulunabilir İstanbul'da birkaç ay önce söyledi.

Ben Nice oldu şu anda Geçen yıl, Fransa ve pencere Ermenistan'la ilgili kitaplar için ayrılmış geniş bir kitapçı ziyaret etti. Ben 30 kitap, bunlardan 29 içeren Ermeni görüş ve politik argümanlar ve sonuncusu bir Ermeni yemek kitabı oldu sayılır. Ben her yerde ABD ya da Avrupa kitapçılarda, Pierre Loti'nin kitabı "Les Masssacres d'Armenie" herhangi bir kopyasını bulabilirsiniz merak ediyorum. Bu bizim Batılı arkadaş nesnellik eksikliği delillerinden biridir.

 

Size bu hassas konuda görüşlerimi ifade etmek bana bu fırsatı verdiğiniz için tekrar teşekkür ederiz ve ben bu ipuçlarını Batı kamuoyuna kalıplaşmış olarak şimdiye kadar sunulan olmuştu sorunları tekrar size yol açabilir umuyoruz.

İzlenme: 4032 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ