• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Rahmi Turan'ın Sözcü gazetesinin bugünkü sayısında yayınlanan ve benim Arka Plan kitabımdan da söz eden makalesini aşağıda sunuyorum:

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Savaş mı kaybettik?

15 Mayıs 2016

“Savaşı kaybeden devletlere, güçlü devletler diz çöktürüp, ülkelerini nasıl yöneteceklerini, ilkelerinin ne olacağını belirleyen anayasalar hazırlatmışlar. Bugün yürürlükte olan Alman Anayasası, Londra'da, bir tek Alman'ın iştiraki olmaksızın hazırlanan bir anayasadır.
Bugün Japonya hâlâ, Amerikalı General Mc Artur'un hazırladığı anayasa ile idare ediliyor.
Bu iki devlet savaş kaybetmiş. Savaş kaybeden devletlere, güçlü devletler diz çöktürüp, ülkelerini nasıl yöneteceklerini, ilkelerinin ne olacağını belirleyen anayasalar hazırlatmışlar.
Peki, şimdi ne oluyor?
Türkiye savaş mı kaybetti?”
Bunları, uzun yılların deneyimine sahip bir diplomat ve siyasetçi olan, CHP Genel Başkan Yardımcılığı ve iki dönem milletvekilliği yapan Onur Öymen söylüyor.
Öymen “Niye bize yabancılar sürekli bir yeni anayasa dikte etmeye çalışıyorlar?” diye soruyor ve cevabını şöyle veriyor:
* * *
“Türkiye yeni anayasa hazırlasın” lâfı yabancılardan çıktı. Kamuoyu pek farkında değil. Çünkü medyada o kadar başarıyla “algı yönetimi” işini beceriyorlar ki, neyin ne olduğunu insanların takip etmesi, anlaması, gerçekten imkânsız hale geldi.
“Yeni anayasa gerekli”, “Yeni anayasa lâzımdır” diye kalıplar öne sürüyorlar.
Amerikan Anayasası bunca yıl değişmedi de, Türk Anayasası niye değişsin? Bunu soran yok!
“Türkiye yeni anayasa yapsın!”… Kim söylüyor bunu? Amerikalılar söylüyor…
Raporlarında “Türkiye yeni bir anayasa hazırlasın ve Türk kelimesi geçmesin” diyorlar.
Yabancılar, Atatürk Cumhuriyeti'nden, Kemalizm'den rahatsızlar.
Graham Fuller “Yeni Türkiye Cumhuriyeti” adlı bir kitap yazdı. Artık Türkiye Cumhuriyeti zamanını tamamlamıştır. Onu bir tarafa bırakın ve bugünkü iktidarın politikaları çerçevesinde Türkiye yeni bir anayasa hazırlasın, yeni bir rejim içine girsin” dedi.
Atatürk'ten niye rahatsızlar, mesele burada başlıyor.”
* * *
“Yabancı devletlere göre Atatürkçü, Kemalist olmak büyük günah!
Çünkü özünde, dış politikasının da özünde tam bağımsızlık var. Yabancıların tahammül edemediği bu… Çünkü istiyorlar ki hassas bölgelerde bulunan devletler, onlar ne istiyorlarsa onu yapsın, farklı bir politikası olmasın. Atatürk Türkiye'si ve Atatürk'ün ilkeleri de buna uygun değil.
O zaman ne yapacaksınız? Türkiye'nin yapısını, dokusunu değiştireceksiniz.
İşte yabancılar şimdi, mevcut iktidarla bunu yapmaya çalışıyorlar.
İşin özü işte bu!”

NOT: Yukarıdaki görüşlerine aynen katıldığım Onur Öymen'in “Arka Plan” adında bir kitabı yayınlandı. Türkiye'ye yönelik örgütlü terör eylemlerini ve ABD'nin Türkiye'yi neden PKK ile masaya oturmaya ve yeni bir anayasa yapmaya zorladığını anlatıyor. Okunması gereken bir kitap. (Remzi Kitabevi)

İzlenme: 4109 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ