• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Referandum'un düşündürdükleri

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Referandumdan çıkan en önemli sonuç çeşitli görüşlere mensup olan halkımızın en az yarısını oluşturan vatandaşlarımızın Cumhuriyetin kurucu iradesine ve parlamentonun üstünlüğe dayanan rejime sahip çıkmalarıdır.

Halkın en az yarısının bu görüşte birleşmesi, 2019 seçimlerinin AKP iktidarının göstereceği adayın kazanma şansının çok kuşkulu, hatta imkansız olabileceğini göstermektedir.
Ancak bunun gerçekleşmesi 2019'daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerin hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde adil ve dürüst biçimde yapılacağının hukuki güvenceye bağlanmasına bağlıdır.
Oysa YSK'nın, 2010 tarihli seçimlerin temel hükümleri seçmen kütükleri hakkındaki yasanın 98. maddesinde yer alan ve mühürsüz zarflardaki oyların geçersiz olduğu maddesine açıkça aykırı bir karar alması yalnız bu referandumun değil, bundan sonra yapılacak seçimlerin ve referandumların da yasalara saygılı biçimde gerçekleştirileceği inancını ortadan kaldırmıştır.
YSK'nın kararlarının kesin olduğu hükmü, YSK'nın bir yasa maddesine açıkça aykırı karar alabilmesine yetki verildiği şeklinde yorumlanamaz. Bu nedenle pek çok üğnlü hukukçumuzun bu kararın yok hükmünde sayılması yolundaki görüşü dikkate alınmalıdır.
YSK'nın kararı düzeltilmediği sürece YSK'nın kanunları yok sayma yetkisi fiilen kabul edilmiş olacak ve bundan sonraki seçimlerde de buna benzer yasalara aykırı karar ve uygulamalarla da karşılaşılabilecektir. YSK'nın bu kararı bir içtihat oluşturacak ve emsal yaratacaktır.
Kuşkusuz referandum sürecinde yaşanan hukuka ve çağdaş demokrasi kurallara aykırı uygulamalar bundan ibaret değildir.
Anayasaya göre tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanının anayasa tasarısının kabulü için açıkça kampanya yapması, hayır oyu verilmesi için çalışma yapan pek çok kişinin engellenmesi, basının büyük bir kısmının evet oyu verilmesini açıkça desteklemesi, referandumda harcanan mali kaynakların denetlenememesi çağdaş hukuka ve demokratik uygulamalara aykırı olmuştur. Hukuka ve çağdaş demokrasilerin uygulamalarına aykırı olan bu gibi olumsuzlukları engelleyecek bir makam ortaya çıkmamıştır.
2019 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi kuşkusuz çok önemlidir.Ancak, bence herşeyden önce hukukun üstünlüğünü sağlama yolunda yurt içinde ve dışında sonuç alıcı bir hukuk mücadelesi yapılması gerekmektedir. Maçın henüz bitmediği dedoğrudur ancak ilk yarının sonucunu içimize sindirmemiz de beklenmemelidir.


Saygılar, sevgiler.


Onur Öymen

İzlenme: 4005 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ