• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Robert Gates'in kitabı ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kuzey Irak harekatı

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

Amerika'nın Milli Savunma Eski Bakanı Robert Gates'in anıları dün yayınlandı. Basında yer alan özet bilgilere göre, Gates bu kitabında 2008 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerinin 2008'in Şubat ayı sonunda Kuzey Irak'taki PKK hedeflerine yönelik oprasyonunu durdurmak için sarfettiği çabaları anlatırken şöyle diyor: "28 Şubat'taki Ankara ziyaretimden hemen önce geniş kapsamlı bir sınırötesi kara harekatı başlattılar. Türk hükümeti teröristlere karşı daha agresif bir tutum takınmadığı için içeride çok eleştiriliyordu. Buna rağmen benim getirdiğim mesaj operasyonun mevcut riskleriyle derhal durdurulması ve Türk askerlerinin sınırın Türkiye tarafına geri çekilmesiydi. Benimle birlikte Türkiye'ye gelen Amerikalı gazeteciler yaptığım görüşmelerden sonra 'Türkler mesajı aldı mı?' diye sorduklarında onlara, 'Evet aldılar. Çünkü onlara bunu 4 kez tekrarladım' diye cevap verdim."

Türk askerleri Gates'in ziyaretinden saatler sonra ertesi sabah 29 Şubat'ta Kuzey Irak'tan çekilmişti. 

O tarihte Mecliste yaptığımız konuşmalarda ve basına verdiğimiz demeçlerde Gates'in sözlerine atıfta bulunarak Hükümetin Amerika'nın baskısıyla harekata son vermesini kuvvetle eleştirmiştik.

Bu eleştirilerimize cevap verenler harekatın önceden planlandığı şekilde sona erdirildiğini ve Amerika'nın bu konuda hiç bir etkisinin olmadığını söylemişler ve bizleri bu sözlerimizle ülkeye PKK'dan daha çok zarar vermekle suçlamışlardı.

Gates'in anılarındaki ifadeler o zamanki teşhisimizin ne kadar doğru olduğunu bir kere daha kanıtlıyor. Muhalefetin her eleştirisine gereksiz ve ölçüsüz derecede tepki gösterme adetinden vaz geçilmedikçe ve bu eleştirilerin küçük parti çıkarları için değil ülkenin temel güvenlik çıkarları düşünülerek yapıldığı anlaşılmadıkça ulusal menfaatlerin korunmasında birlik olma hedefine ulaşılamaz. Milli güvenliğimizi ilgilendiren meselelerde pusulamız yabancı ülkelerin telkinleri değil ulusal çıkarlarımız olmalıdır. Atatürk'ün tam bağımsızlık ilkesini öncelikli hedef olarak göstermesi boşuna değildi.

İzlenme: 4142 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ