Gerçek Sözcü Özel Haber

S-400'ler ve F-35'lerle ilgili yeni gelişmeler ve yeni sorular

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Osaka'daki G-20 zirvesinde Başkan Trump'ın Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Obama döneminde Türkiye'ye Patriot füzelerinin satılmamasının ve ülkemizin daha sonra başka bir ülkeden savunma füzesi almasını eleştirmenin haksızlık olduğu yolundaki sözleri olumlu bir havanın esmesine yol açmıştı. 

Bazıları, Amerika'nın en üst düzeyde dile getirdiği bu ifadelerin ülkemize yaptırım yapılması olasılığını gündemden düşürdüğü görüşünü savunmuşlardı. 

Ancak bugün, Reuters ajansının bir haberinde Amerikan yetkililerinin ülkemize yaptırım uygulanması ve bu çerçevede F 35 uçaklarının Türkiye'ye verilmesinden vaz geçilmesi yolunda ısrarcı oldukları ifade edilmektedir. Öyle anlaşılıyor ki, Kongrenin bu konudaki tutumunu değiştireceği anlamına gelen bir işaret de henüz görünmemektedir. 

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füzelerini satın almasına karşı çıkanların dile getirdikleri en kuvvetli iddia şuydu: Türkiye'ye verilecek olan S-400'lerin güçlü radar sistemleri vasıtasıyla Rusya Türkiye'nin envanterinde yer alacak F-35 uçaklarının en hassas ve gizli bilgilerine sahip olabilir.

Bu iddianın temelinde, S-400'ler Türkiye'ye verildikten sonra bile Rusların diledikleri, gibi bu füzelerin radarlarından sağlanacak bilgilere ulaşabilecekleri varsayımı yer almaktadır. Mülkiyeti, komuta kontrol sistemi ve yazılımı Türkiye'ye verilecek bir silah sisteminden satıcı ülkenin Türkiye'nin rızası olmadan istihbarat toplayabileceği varsayımı çok ciddi bir iddiadır. Bu konunun acilen açıklığa kavuşturulması gerekmektedir. 

Aynı şekilde eğer Türkiye Amerika'dan Patriot füzeleri alırsa, o füzenin radarlarının toplayacağı istihbaratın da Türkiye'nin rızası ve onayı olmadan Amerikan makamlarına ulaştırmasının mümkün olup olmayacağı da araştırılmalıdır.

Her iki füze sisteminin ve F-35'lerin yazılımlarının da Türkiye'nin kendi ulusal hedefleri ve ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirilmesine imkan verilip verilmeyeceği de büyük önem taşımaktadır.

F-35'lerin yazılımlarının Türkiye'ye verilmemesinin doğurabileceği sakıncalar, zamanında Sayın Şükrü Elekdağ'ın ve benim Mecliste yaptığımız konuşmalarda dile getirilmişti. 

Bütün bu konularda hükümetin Meclise ve kamuoyuna daha kapsamlı bilgi vermesi tartışmaların ülkemizin güvenliği açısından daha sağlıklı bir zeminde yürütülmesine imkan verecektir. Zira eksik ve yetersiz bilgilerle doğru bir değerlendirme yapılması mümkün değildir.

 

 

İzlenme: 210 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR