• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Sayın Başbakanın Atina ziyareti, Kıbrıs ve Ege ile ilgili kaygılar

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Sayın Başbakanın Atina ziyaretinden sonra yapılan açıklamalar Kıbrıs ve Ege konularındaki kaygılarımızı arttırmıştır.

 

Kıbrıs konusunda Yunan-Rum tarafının garantilerin kaldırılması, Türk askerinin %80’inin hemen, geri kalanının ise birkaç yıl içinde geri çekilmesi gibi taleplerinde ısrarcı olduğu anlaşılıyor. İsviçre’nin Crans Montana kasabasında yapılacak ikinci tur görüşmelerde Rumların bu görüşlerini sürdürecekleri ve Türk tarafını baskı altına almak için büyük devletlerin desteğinden yararlanmaya çalışacakları görülüyor.

 

Nitekim, basında yer alan haberlere göre, Amerika’nın Lefkoşa Büyükelçisi Doherty güvenlik ve garantiler konularının taşıdığı önemi vurguladıktan sonra, Türkiye’nin bu konularda merkezi bir rol oynayacağını, “liderlerin izole edilmiş, dağlık bir köyde görüşeceklerini ve buradan kaçamayacaklarını” söylemiştir.

 

Bunun anlamı, Türk tarafının büyük bir baskı altına alınacağıdır. Maalesef, Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın geçen görüşmelerde, diğer önemli konularda mutabakat sağlanmasını beklemeksizin toprak tavizlerini içeren bir harita vermesi karşı tarafın elini güçlendirmiştir.

 

Kıbrıs Türk hükümetinin bu gelişmeleri kaygıyla izlediği görülmektedir. Nitekim, KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün “Türk Silahlı Kuvvetleri olmasın, garanti veriyorum yarın burada çatışma çıkar, Kıbrıs Türkleri sokağa çıkamaz duruma gelir” demiştir. Rum tarafında, sayıları 5000’e ulaşan militarist grupların, polis ve Rum Milli Muhafız Ordusu içinde örgütlendiğini söyleyen Başbakan “bunların olduğu bir yerde Türk askerinin de olmadığını düşündüğümüz zaman neler olabileceğini biliyoruz. Güneye giden Türkler zaman zaman saldırılara uğruyor. Saldırılar yarın kuzeyde de başlayacak. Amaç Türkleri yıldırıp Ada’yı terk ettirmek. Türk askeri çıktığı gün bu Ada’da Türklük bitme noktasına gelir ve Türk askerinin olmadığı noktada burada çatışma başlar” demiştir.

 

Başbakanın bu uyarılarının Türkiye’de hükümet ve muhalefet tarafından ciddiyetle değerlendirilmesi ve Kıbrıs’ın Girit gibi elden çıkmasına yol açabilecek adımlar atılmasından dikkatle kaçınılması gerekmektedir.

 

Başbakanın Atina temaslarında, Yunanistan’ın kendisine hiçbir uluslararası antlaşmayla verilmemiş olan, sahillerimize yakın bölgedeki 18 adayı fiili durum yaratarak ele geçirmesi konusunun görüşüldüğüne ve Türkiye’nin Yunan askerlerinin buralardan çekilmesi için ciddi girişimde bulunduğuna dair herhangi bir işaret yoktur.

 

Öyle anlaşılıyor ki, Yunanistan ve Kıbrıslı Rumlar, Türkiye’nin darbe girişiminin sonuçları, terör ve Suriye’deki gelişmelerle yoğun bir biçimde meşgul olduğu bugünkü ortamda kendileri açısından sonuç verici girişimler için uygun bir vasat oluşturduğu düşüncesindedirler.

 

Bu gelişmeler ışığında, Crans Montana görüşmelerinde KKTC Başbakanının da kaygılarını da dikkate alarak Türkiye’nin ve Kıbrıs Türklerinin temel çıkarlarına zarar verecek adımlar atılmasından kaçınılması büyük önem taşımaktadır.

 


Saygılar, sevgiler,


Onur Öymen 

İzlenme: 3900 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ