• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Seçim sonuçlarıyla ilgili düşünceler

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Dün yapılan seçimler ülkemizde önemli bir değişimin işaretlerini verdi. Halkımız AKP'nin tek parti iktidarına son verdi. Şimdi yeni bir dönem başlayacak. Bu dönemin halkımıza ve ülkemize huzur güvenlik ve refah getirmesi için bütün partilerin seçim sonuçlarını doğru okumaları ve halkın beklentilerini doğru değerlendirmeleri gerekiyor.

Seçim sonuçlarıyla ilgili ilk değerlendirmelerim şunlar:

AKP'nin oylarındaki büyük düşüş, CHP'nin oy yüzdesinde azalma, MHP'ye sınırlı bir destek, HDP'nin barajı aşarak Mecliste yer alması ne anlama gelmektedir? Halkın bu konuda verdiği mesajlar iyi anlaşılmalıdır.

AKP'nin demokrasi, hukuk, insan hakları, basın özgürlüğü, ekonomi ve dış politika alanlarındaki yanlış uygulamalarının bu partiye verilen desteğin önemli ölçüde azalmasına yol açtığı görülüyor. Başbakan Davutoğlu'nun seçim sonuçları belli olduktan sonra yaptığı balkon konuşması AKP'nin seçimlerdeki büyük oy düşüşüne rağmen şimdiye kadar izlediği politikalarda, uygulamalarda ve söylemlerde bir değişiklik yapmayı düşünmediği izlenimini veriyor.

Bu durumda, halkın güvenini hızla kaybettiği görülen AKP ile koalisyon yapacak veya AKP azınlık iktidarını dışarıdan destekleyerek onun sorumluluğuna ortak olacak partilerin gelecek seçimlerde başarısızlığa uğramaları ihtimali kuvvetlidir. Buna rağmen AKP ile koalisyon kurarak veya destek vererek veya güvenoyu oylamasına katılmayarak o iktidarın güvenoyu almasını sağlayacak olan partiler hatırlamalıdırlar ki, desteği çektikleri zaman bile iktidarı düşürmek kolay olmayacak, anayasamıza göre bunun için 276 oya, yani fiilen üç muhalefet partisinin birden desteğine ihtiyaç olacaktır.

Halkımızın CHP'nin son zamanlarda Y-CHP adıyla Partinin politikalarında yapmak istediği değişikliklere, özellikle bazı etnik ve muhafakazar çevrelere yakınlaşmaya yönelik yaklaşımlarına yeterli desteği vermediği, bazı parti yetkililerinin CHP'nin kuruluşundan beri savunduğu ilkelerden sapma şeklinde yorumlanabilecek söylemlerini benimsemediği izlenimi alınmaktadır.

MHP'nin milli duygulara hitap eden söylemlerinin oylarında birkaç puan artışa yol açtığı, ancak iktidarın yanlış politikalarını engelleyebilecek bir güce erişemediği, milletvekili sayısında HDP ile eşit duruma gelerek mecliste üçüncü parti olma özelliğini fiilen kaybettiği görülmektedir.

Halkımız HDP'ye %10'luk barajı aşma olanağı sağlayarak bir şans vermiştir. Kendi ifadeleriyle, "emanet oylar" sayesinde sağlanan bu başarının sürdürülmesi bu partinin terör örgütüyle bağlarını tamamen kesmesine ve bir Türkiye partisi olduğunu kanıtlamasına bağlı olacaktır. HDP'ye özellikle büyük şehirlerde verilen oylar yeşil ışıktan çok sarı ışığa benzemektedir.

Bu durumda, AKP ile koalisyona kurmayı kabul edecek partiler kendileri için de ülke için de büyük risk almış olacaklardır. AKP'nin bir azınlık hükümeti kurmasına dışarıdan destek olacak partiler için de durum farklı değildir.

AKP dışındaki partiler arasında bir koalisyon olasılığı zayıf görünmektedir. HDP destekli bir CHP-MHP Hükümeti kurulması ihtimali bence kuvvetli değildir. Böyle bir Hükümet ancak ülkeyi erken seçime götürmek için düşünülebilir. Bütün bu olasılıklar, güçlü ve istikrarlı bir hükümetin kurulmasının kolay olmayacağını göstermekte ve bir erken seçimin gündeme gelebileceğini göstermektedir.

Şimdi, seçimde başarılı olamayan partilerin, koalisyon hesaplarına girişmeden önce kapsamlı bir seçim değerlendirmesi yapmaları ve nerede hata yaptıklarını araştırmaları gerekecektir. Aynı politikalarla, aynı söylemlerle ve aynı kadrolarla bugünkü sonuçlardan daha iyisinin alınabileceğini beklemek gerçekçi olmaz. İktidarın yakın tarihimizde görülmedik ölçüde yıprandığı bir dönemde önemli bir oy artışı sağlayarak iktidara alternatif olduğunu kanıtlayamayan partilerin gelecek için halka umut vermeleri zordur.

Sayın Kılıçdaroğlu'nun seçimleri demokrasi kazandı sözleri doğrudur. Ancak, İngiltere'deki son seçimlerde olduğu gibi, demokrasinin bir gereği de seçimi kaybedenlerin çekilmeleri ve yerlerini daha başarılı olabilecek arkadaşlarına bırakmalarıdır. Bu basireti gösterecek liderler, partilerine de Türk demokrasisine de büyük hizmet yapmış olacaklardır.

İçinde bulunduğumuz belirsizlik ortamında bütün siyasi partilerin bölgemizdeki tehlikeli gelişmeler karşısında duyarlı olmaları ve ülkemizin çıkarlarını yakından ilgilendiren Kıbrıs, Ege, Ermenistan ve Orta Doğu konularında gelecek hükümeti bağlayacak söylemlerden ve kararlardan kaçınmaları büyük önem taşımaktadır.

 

Saygılar, sevgiler.

 

Onur Öymen

İzlenme: 4102 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ