• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Seçimi kaybettikten sonra istifa eden liderler

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Cumhurbaşkanı seçiminin sonuçlanmasından sonra muhalefetin çatı adayının başarılı sonuç alamamasının nedenleri kamuoyunda tartışılıyor. Başından beri Ekmelettin İhsanoğlu'nun aday gösterilmesinin yanlış olduğunu savunan siyasetçi ve yazarlar adayı Partinin yetkili kurullarına danışmadan tek başına saptayarak risk aldığını açıklayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu istifaya davet ediyorlar ve Kurultayın toplanarak yeni bir genel başkan seçilmesini öneriyorlar. 

Bazı basın haberlerine göre Kılıçdaroğlu istifaya ve kurultay toplamaya niyetli görünmüyor ve Kurultay isteyenlerin toplam delege sayısının yarısını bularak Kurultay çağrısında bulunabileceklerini söylüyormuş. 

Demokratik ülkelerde önemli bir seçim yenilgisinden sonra Parti liderlerinin istifa etmeleri ,çok sık rastlanan bir durumdur. 

Yakın tarihten birkaç örnek:

-İngiltere Muhafazakar Parti lideri Margarnet Tatcher, Michael'de Heseltine önderliğindeki partinin önde gelen politikacılarının liderliğine karşı çıkmaları üzerine 1990 yılının Kasım ayında Genel Başkanlıktan istifa etti.

-İngiliz İşçi Partisi lideri Neil Kinnock 1992 yılındaki seçim yenilgisinden sonra istifa etti.

-Slrp Demokrat Parti lideri Vojislav Kostunica seçim yenilgisi üzerine 10. Mart 2014 tarihinde istifa etti.

-Kamada'nın Kebek eyaletinin başbakanı ve Kebek Partisi lideri Pauline Marois 2012 yılında seçim yenilgisinden sonra istifa etti.

-Macaristan ana muhalefet partisi Sosyalist Parti Genel Başkanı 29 Mayıs 2014 tarihinde seçim yenilgisi üzerine istifa etti.

-Hindistan KongrePartisi lideri Sonia Rahul Gandi seçim yenilgisi üzerine 19 Mayıs 2014'te istifa etti.

-İrlanda İşçi Partisi lideri Eamon Glimore, yerel ve Avrupa Parlamentosu seçimlerinde partisinin aldığı başarısız sonuçlar üzerine 26Mayıs 2014 tarihinde Genel Başkanlıktan istifa etti.

Türkiye'de de seçim yenilgisi üzerine istifa eden parti liderleri oldu. Iki örnek:

- Erken seçimlerdeki yenilgi üzerine DSPGenel Başkanı Bülent Ecevir 29 Kasım 1987 tarihinde istifa ettiğini açıkladı. Partisinin yetkili kurullarının itirazına rağmen 7 Mart 1988'de istifasını kesinleştirdi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal seçim yenilgisi üzerine 22 Nisan 1999'da istifa etti.

Bu liderlerden hiçbiri Kongrede veya Kurultay'da yeterli oyu bulun da beni devirin demedi. 

Kuşkusuz her seçim yenilgisinden sonra liderlerin istifa etmesi beklenemez ama Türkiye'nin geleceği açısından kader seçimi sayılan bir seçimde kendi partisinin tabanında bile yeterince destek bulamayan bir adayı belirlemesiyle büyük bir yenilgiye yol açan CHP Genel Başkanının istifaya davet edilmesi yadırganmamalıdır. Kılıçdaroğlu'nun derhal bir kurultay toplayarak Partiyi daha başarılı kılacak yeni bir lidere devretmesi çağdaş demokratik davranışa uygun olacaktır.

İzlenme: 4259 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Sayın Baykal'ın istifası örnek olamaz

    Misafir: Sayın Öymen yazınızda seçim başarısızlığından sonra istifa eden siyasi parti liderlerinden örnekler sıraladığınız yazınızda sayın Deniz Baykalın 1999 seçimlerinden sonraki istifasını da örnek göstermişsiniz. Bu istifa sizin sıraladığınız diğer örneklerle örtüşmemektedir. Zira Sayın Baykal istifa etmeyeceğini, kendisini delegelerin seçtiğini ve yine delegelerin düşürebileceğini açıkladıktan sonra tabandan gelen baskıya dayanamayarak istifa etmek zorunda kaldı. Bu kendiliğinden gelişmiş sorumluluğu üzerine alarak bir istifaya örnek olamaz diye düşünüyorum. Saygılarımla. 13 Ağustos 2014 11:32

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ