• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Soma felaketiyle ilgili olarak Halk TV'de söylediklerim

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

Dün akşamki Halk TV yayınında Soma'da yaşanan maden felaketi ile ilgili olarak söylediklerim özetle şunlar:

-Bu olayın başka ülkelerde de benzerleri her zaman görülen sıradan bir kaza olduğu söylenemez. İstatistiklerinn tutulduğu 1375 yılından bu yana, yani 600 yılı aşkın zamandan beri bu büyüklükten daha büyük kaza sayısı 23'tür. Bu kazaların da büyük bölümü grizu patlamasından kaynaklanmıştır. Maden yangını sonucunda bu kadar çok insanın hayatını kaybettiği kazaların sayısı çok azdır.

Bu olayın teknik ve idari boyutları üzerinde duruluyor ama siyasi sorumluluk boyutu biraz geri planda bırakılıyor. Oysa çağdaş ülkelerde son zamanlarda yaşanan ve çok sayıda insanın hayatını kaybettiği bazı kazalarda Başbakanların bizzat siyasi sorumluluğu üstlenerek istifa ettikleri görülüyor. 
- Örneğin Japonya'da Tsunami faciasından sonra bir nükleer reaktörün hasara uğraması ve insan sağlığını tehdit edecek radyasyon sızıntısının ortaya çıkmasından sonra Başbakan istifa etti. O bu tesisin doğrudan sorumlusu değildi. Ama gerekli önlemleri daha önceden yeterince alınmamasının siyasi sorumluluğunu üstlendi..
Güney Kore'deki Feribot kazasından sonra Başbakan istifa etti. O da feribotun kaptanı veya kurtarma ekibinin başı değildi ama siyasi sorumluluğu üstlendi.
-Letonya'da bir alışveril merkezinin çatısının çökmesi üzerine başbakan istifa etti. O da bu binanın mimarı veya mühendisi değildi ama gerekli denetimlerin yapılmamasından kendisi siyaseten sorumlu gördü.

- Muhalefetin bazı Bakanları eleştirirken Başbakanın sorumluluğunu ön plana henüz çıkartmamış olması bence eksikliktir. Böyle bir yaklaşım bu felaketten siyasi avantaj sağlama girişi olarak değerlendirilemez. Üstelik Türkiye'nin Avrupa ülkeleri arasında iş kazalarından ölümlerde birinci sırada yer alması mutlaka siyasi sorumluluk doğurmnalıdır.

-Ayrıca Dünya Çalışma Örgütü'nün devlete ve maden sahiplerine sorumluluklar yükleyen Madende Güvenlik ve Sağlık Konusundaki 167 sayılı sözleşmesini Türkiye'nin hala imzalamamasının bir siyasi sonucu olmalıdır. İlgili bakanın "bizim mevzuatımız bu sözlşeşmeden ileridir" yoılundaki sözlerini kabul etmek mümkün değildir. Sözleşmeyi imzalayan 26 ülkenin yasaları acaba Türkiye'nin gerisinde olduğu için mi o ülkeler bu sözleşmeyi imzalamışlardır?

-Başbakanın bu olay vesilesiyle iki gazeteciyi suçlayıcı ifadeleri ve bunların görevden alınması için gazete sahibine çağrıda bulunması çağdaş demokrasilerde örneği pek görülmeyen bir durumdur. Benzeri drumlara ancak totaliter devletlerde rastlanıyor. Nazi döneminde Almanya'da 1300 gazeteci görevden alınmıştı. 2. Dünya Savaşından sonra Amerika'da McCarthy'nin estirdiği baskı ortamında da pek çok aydın, sanatçı ve gazeteci sıkıntı çekmişti. Ancak McCarthy döneminin sona erdirilmesinde özgürlüklere sahip çıkan gazetecilerin büyük rolü olmuştu. Önemli olan basının siyasi baskılara direnme gücünün olup olmamasıdır. Ne yazık ki, bazen tarafsız saymılan basında baskılara boyun eğme işaretleri görülüyor. Cumhuriyetin değerlerini savunanların görüşlerine medyalarda pek rastlanmıyor. Kendi kendi sansür yaklaşımları yaygınlaşıyor. 

-Gazetecileri değerlendirme görevi hükümetlere değil, okuyuculara ait bir görevdir.

Başka ülkelerde büyük maden kazaları olduğu zaman ileri teknolojiye sahip ülkelerden yardım istenmesi doğaldır. Şili sağladığı dış tekniik yardımların katkısıyla 33 madenciyi 69 gün yer altında yaşatmayı ve sağ salim kurtarmayı başarmıştı. Acaba Soma faciasında Hükümet yabancı ülkelerin yardım tekliflerini niçin reddetti? Acaba madendeki eksiklerin yabancılar tarafından görülmesi arzu edilmediği için mi?

Başta siyasi sorumşluluk konusu olmak üzere bütün bu konular muhalefet partileri tarafından gecikmeden ve ülkenin gündemi değişmeden ele alınmalı ve gerekli girişimlerde bulunulmalıdır. İzlenme: 4111 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ