Gerçek Sözcü Özel Haber

Son terör saldırısı ve PKK'nın Kuzey Irak'tan tasfiyesi

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 10 Aralık Cumartesi akşamı İstanbul’da meydana gelen ve 44 vatandaşımızın şehit olması ve 100’den fazla vatandaşımızın yaralanmasına yol açan menfur terör saldırısı bütün yurtta ve yurtdışındaki Türkler arasında haklı bir tepkiye ve infiale yol açtı. 

 

 

Acaba bu son olay yabancı ülkelerin PKK’ya karşı daha kararlı bir tutum sergilemelerine yol açacak mıdır? Yabancı ülkelerin basını ve yargı organları “ama ve fakat” demeden PKK terörüne karşı Türkiye’nin yanında yer alıp kararlı bir tutum sergileyebilecekler midir? 

 

Maalesef bunun işaretleri henüz yoktur. Saldırıdan iki gün önce, Amerikan Başkanı Obama Suriye’de Amerika’ya yardımcı olan gruplara verilen askeri yardıma getirilen kısıtlamaları kaldırdı ve bunun Amerika’nın ulusal güvenlik çıkarlarının bir gereği olduğunu açıkladı. 

 

Aynı gün, Senato 619 milyar Dolarlık bir savunma bütçesini onayladı. Bu bütçe tahsisatının içinde bazı Suriyeli isyancı gruplara omuzdan atılan hava savunma sistemlerinin verilmesinin öngörüldüğü de basın haberlerinde yer alıyor. Tek sınırlama bu sistemlerin verilmesinin ABD Dışişleri ve Savunma Bakanlarının onayına bağlanması olacak. Obama yönetimi görevden ayrılmadan hemen önce böyle bir karar alarak Başkanlığa seçilen Donald Trump’ı fiili bir durumla karşı karşıya bırakmıştır.

 

Öyle anlaşılıyor ki, PKK ile çalıştığı artık bazı Amerikan kuruluşları tarafından bile kabul edilen PYD’ye ve onun silahlı kolu YPG’ye önemli miktarda askeri yardım yapılması ve bu örgütün Suriye’deki hedeflere yönelik operasyonlarda adeta Amerika’nın bir kara gücü olarak kullanılması Amerika’nın bölgeye yönelik siyasi tercihlerinden biri haline gelmiştir.

 

Öte yandan, bu son saldırıdan sonra bile ne Amerika’dan ne Avrupa’dan ne de ilgili uluslararası kuruluşlardan PKK’ya silahlarının derhal ve koşulsuz olarak bırakıp Irak’tan ve Suriye’nin kuzeyinden çekilmesi doğrultusunda bir çağrı gelmiştir.

 

Aynı şekilde, Bağdat Hükümetine ve Barzani’ye de PKK’nın Kandil dahil Irak topraklarından çıkartılması için herhangi bir talepte bulunulmamış ve baskı yapılmamıştır.

 

Açıkça söylemek gerekirse, on binlerce insanımızı katleden bir örgütü “terör örgütü” olarak kabul eden müttefiklerimiz için bu örgütün tamamen tasfiyesinin siyasi bir hedef olarak benimsendiğinin işareti yoktur. Şimdiye kadar bu alanda Türkiye ile yapılan “işbirliğinin” kayda değer bir sonuç vermediği ve PKK’yı yürüttüğü terör eylemlerinden vazgeçirici bir etkide bulunmadığı görülmektedir.

 

Bu durumda, Türkiye’nin önündeki tek seçenek 2003 yılından beri Meclisten aldığı yetkiye dayanarak bu örgütü Kuzey Irak’tan fiilen tasfiye edilmesini sağlayacak adımlar atmaktır.

 

Ne yazık ki, henüz Mecliste yalnız iktidar partisinden değil muhalefet partilerinden de bu konuda somut taleplerde ve çağrılarda bulunulmadığı görülmektedir.

 

Siyasette, basında ve akademik çevrelerde uzunca bir süre terörle müzakere etme yöntemini savunanların ve bu yolla terörü sona erdirebileceğini düşünenlerin ne kadar büyük bir yanılgı içinde oldukları son zamanlarda yaşanan eylemlerle bir kere daha ortaya çıkmıştır. 

 

Mecliste hükümete yetki veren siyasi partilerin PKK’nın Kuzey Irak’tan tasfiyesi konusundaki tutumlarını daha fazla gecikmeden hiçbir tereddüde yer bırakmayacak şekilde, açık ve net bir biçimde ortaya koymaları artık kaçınılmaz bir görev haline gelmiştir.

 

PKK’nın Kuzey Irak’tan tasfiyesi, Suriye’nin Kuzeyinde yürütülen askeri operasyondan daha az öncelikli bir görev değildir.

 

Umarız ki, son zamanlarda bu ve benzeri konularda görüşlerimizi yansıtmamayı adet haline getiren bazı medya kuruluşları da bu görüşlerimizi halka duyurmaktan çekinmeyeceklerdir.

 

 

Saygılar, sevgiler...

İzlenme: 4204 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ