• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Sözde Ermeni soykırımı iddialarına karşı Atatürk ne diyordu?

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

Sözde Ermeni soykırımı iddialarıyla Türkiye’ye uluslararası alanda yöneltilen suçlamalar karşısında milletçe kararlı bir tutum izlememiz ve her düzeyde gerekli tepkiyi göstermemiz gerekiyor.

 HALK TV'DE YAYILANAN PROGRAM

Bakınız bu haksız suçlamalar konusunda Atatürk ne diyordu:  

 

"Şüphe etmemek gerekirdi ki, Ermeni soykırımı konusundaki sözler, gerçeğe uygun değildir. Aksine, güney bölgelerinde, yabancı kuvvetler tarafından silahlandırılan Ermeniler, gördükleri koruyuculuktan cesaret alarak bulundukları yerlerdeki Müslümanlara saldırmaktaydılar. İntikam düşüncesiyle her tarafta insafsız bir şekilde öldürme ve yok etme siyaseti gütmekteydiler. Maraş’taki feci olay bu yüzden çıkmıştı. Yabancı kuvvetlerle birleşen Ermeniler, top ve ağır makineli tüfeklerle Maraş gibi eski bir Müslüman şehrini yerle bir etmişlerdi. Binlerce çaresiz ve suçsuz ana ve çocukları işkenceyle öldürmüşlerdi. Tarihte bir benzeri görülmemiş olan bu vahşeti yapan Ermenilerdi. Müslümanlar yalnız namuslarını ve canlarını korumak için karşı koymuş ve kendilerini savunmuşlardı. Yirmi gün süren Maraş soykırımında, Müslümanlarla birlikte şehirde kalan Amerikalıların, bu olay hakkında İstanbul’daki temsilciliklerine çektikleri telgraf, bu faciayı yaratanları, yalanlanamayacak bir şekilde ortaya koymaktaydı.

 

Adana ili içindeki Müslümanlar, tepeden tırnağa kadar silahlandırılan Ermenilerin süngülerinin baskısı altında her dakika öldürülmek tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyorlardı. Canlarının ve bağımsızlıklarının korunmasından başka bir şey istemeyen Müslümanlara karşı uygulanan bu zulüm ve yok etme politikası, uygar dünyanın dikkatini çekecek ve onları insafa getirecek nitelikteyken, aksinin yapıldığını iddia ederek ondan vazgeçilmesini isteme gibi bir teklif nasıl ciddi olarak kabul edilebilirdi?” (Nutuk, CHP İstanbul İl Başkanlığı Yayını, s. 348-349)

 

Şimdi, başta Atatürk’ün kurucusu olduğu Cumhuriyet Halk Partisi olmak üzere, bütün siyasi partilere, üniversitelere, sivil toplum örgütlerine düşen görev Türk milletine bu konuda yapılan haksızlıklara karşı güçlü bir tepki göstermektir. Bu konuda sessiz kalanlar veya yüzeysel, yetersiz tepkilerle durumu geçiştirmek isteyenler tarihin parlak sayfalarında yer almayacaktır.


Saygılar, sevgiler.


Onur Öymen


İzlenme: 4089 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ