Gerçek Sözcü Özel Haber

Sputnik Ajansına Suriye'deki gelişmelerle ilgili olarak verdiğim demeç

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Suriye’deki gelişmelerle ilhgili olarak Sputnik haber ajansının sorularına karşılık özetle şunları söyledim:

ÖYMEN: TEMAS DOĞRUDAN ESAD İLE MASAYA OTURMAK ANLAMINA GELMEZ 
Emekli Büyükelçi Onur Öymen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun açıklamalarını, "Türkiye, Suriye'ye bütün kapıları kapatmıyor" şeklinde yorumladı. Öymen, "Benim anladığım bütün kapıları kapatmıyor” dedi. Suriye hükümetiyle temasın doğrudan doğruya Esad ile masaya oturmak anlamına gelmediğini vurgulayan Öymen, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bence bir temas noktası olması lazım. Herhangi bir düzeyde, alt düzeyde de olabilir Önemli bir olay olsa, sivillerin korunması gibi bir durum ortaya çıksa, bir yanlış anlamanın giderilmesi gerekse, acil bir insanı durum olsa bir temas noktası gerekebilir. Aslında savaş halinde bile savaşan taraflar arasında bir temas noktası oluyor. İlişkiler ne kadar kötü olursa olsun, iletişim kanalının olması benim kanaatimce her iki tarafa da yarar sağlar."

'TÜRKİYE'NİN DE SURİYE'DEN BEKLENTİLERİ VAR'
Emekli Büyükelçi Öymen, herkesin Türkiye'den beklentilerini söylediğini ancak Türkiye'nin de Suriye'den beklentileri olduğunu vurguladı. Türkiye'nin Suriye'nin toprak bütünlüğüne taraftar olduğunu, egemenliğini desteklediğini ifade eden Öymen, "Peki Suriye, Türkiye'nin toprak bütünlüğüne saygılı mı? Bugün bile hala Sureye haritalarında Hatay Suriye toprağı gibi gösteriliyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir? Öcalan’ın Suriye’den çıkartılmasından sonra, 1988 Yılında Türkiye'nin Suriye ile imzaladığı Adana Mutabakatı var. Orada teröre karşı işbirliği hükümleri var, o hükümlerin de uygulanması lazım. Biz Suriye'nin teröre karşı orada üstlendiği yükümlülükleri de yerine getirmesini bekliyoruz" diye konuştu.

'TÜRKİYE'NİN BU YAPTIĞI İŞ KAÇINILMAZ'

Öymen, Türkiye'nin bu operasyonun Suriye'nin toprak bütünlüğünü korumak, Suriye'ye de zarar verecek bir Kürt koridoru oluşturulmasını engellemekten başka bir amacı olmadığını savundu. Öymen, "Türkiye operasyon yapmasaydı diyenlere sormak lazım; sizin ülkenize sınır ötesinden böyle saldırılar, ateş açmalar olsa siz ne yapardınız? O bakımdan Türkiye'nin bu yaptığı iş kaçınılmaz. Yeter ki Suriye bunu Türkiye'nin başka bir amaçla yaptığını düşünmesin" dedi.

 

'ESAS TEHLİKE IRAK'IN KUZEYİNİN SURİYE'YE KOPYA EDİLMESİ'
Resmin bütününü görmek gerektiğine işaret eden Öymen, bugünkü koşulların ötesinde en büyük tehlikenin, bu savaşın bir şekilde bitmesinden sonraki Suriye'nin durumu olduğunu söyledi. Öymen, şöyle konuştu:‘
" Irak'a yaptıkları gibi Suriye'ye de muhtemelen bir anayasa kabul ettirmeye çalışacaklar. Esas tehlike burada. Irak'a dayattıkları anayasada bir madde koymuşlar, 117. madde. Orada diyor ki, Irak'ın kuzeyinde Kürt bölgesi olacak, Kürt bölgesinin yasama, yürütme organı, yargısı olacak ve silahlı gücü olacak. Yani adı konulmamış bir devlet. Aynı şeyi Suriye'de yapmaya çalışabilirler. Onun için bizim bir adım ilerisini görmemiz lazım. Bu eğer Irak'ın kuzeyindeki tabloyu ortaya çıkarırsa yeniden Türkiye içinde bir güvenlik riski doğar. Nitekim bugün Irak'ın kuzeyinde Irak devleti yok, Irak ordusu yok, Irak polisi yok, Irak valisi yok. Ne oluyor orada, Kürt terör örgütleri yeşeriyor, orayı örgütlüyorlar. Aynı şeyin Suriye'de olmasını istemeyiz. Burada tehlikeli olan unsur Irak'ın kuzeyindeki rejimin kopyasının Suriye'nin kuzeyinde yerleştirilmek istenmesidir."

 

Saygılar, sevgiler.

 

İzlenme: 678 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ