• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Suriye'de kimyasal silahları kim kullandı?

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

Birleşmiş Milletlerin Suriye Bağımsız Araştırma Komisyonu üyesi Carla del Ponte, İsviçre televizyonuna verdiği mülakatta, Suriye’deki muhalif güçlerin etkili bir kimyasal silah olan Sarin gazını kullandıklarına dair bazı bilgilere sahip olduklarını açıkladı. Del Ponte saldırı kurbanları, doktorlar ve hastane yetkilileriyle görüşülerek bu bilgilere ulaştıklarını söyledi.

Komisyonun kimyasal silahların kullanımı ile ilgili resmi raporu daha sonra açıklanacak. Ancak Del Ponte’nin görüşleri, son zamanlardaİngiliz ve Amerikan yetkililerinin muhaliflerin değil, Suriye Hükümetinin kimyasal silah kullandığına dair bilgiler olduğu yolundaki açıklamalarından çok farklı.

Eğer Del Ponte’nin açıklamaları kanıtlanır ve Suriye’li muhaliflerin kimyasal silah kullandıkları kesinlik kazanırsa bu durum muhalif güçlere siyasi ve lojistik destek veren ülkeleri de güç durumda bırakacaktır. Suriye’deki silahlı muhalif grupları körü körüne desteklemek ileride Türkiye’yi de sıkıntıya sokabilir. Bence doğrusu, Esat Hükümetinin de muhalif güçlerin de masum insanlara karşı, başta kimyasal silah kullanma olmak üzere, şiddete başvurmalarını kınamaktır.

Son günlerdeki diğer önemli bir gelişme de İsrail’in Suriye’deki bazı hedeflere üst üste yaptığı hava saldırılarıdır. İsrail’in hedefinin Lübnan’daki Hizbullah örgütüne Suriye üzerinden İran silahlarının gönderilmesini engellemek olduğu, bu silahlar arasında FATAH 100 füzelerinin de bulunduğu belirtiliyor. Bu saldırılarda çok sayıda Suriyelinin öldüğü belirtiliyor. Arap Ligi İsrail’in Suriye’ye saldırısınıkınadı. Acaba Türkiye de kınamayı düşünüyor mu?

İsrail’in amacınınİran’daki nükleer tesislere yapacağı bir saldırıya karşı İran’ın da Lübnan’daki Hizbullah örgütü aracılığıyla İsrail’deki sivil hedeflere saldırmasını önlemek olduğu anlaşılıyor. Acaba bazıları da muhtemel bir çatışmada Kuzey Irak’taki PKK’nın kardeş kuruluşu Pejak terör örgütünü İran’a karşı kullanmak istiyor olabilirler mi? Bazı ülkelerin PKK’nın Kuzey Irak’tan tasfiyesine açıkça karşıçıkmaları başka nasıl yorumlanabilir? Türkiye’deki teröristleri Kuzey Irak’a kaydırma projesi acaba sadece Türkiye’deki terörü bitirme amaçlı bir girişim midir yoksa bütün bölgeyi kapsayan yeni silahlı hareketlerin bir habercisi de olabilir mi? Bu arada Kuzey Irak’taki PKK’lılardan 1000 kadarının Suriye’nin oluşturduğu “Kurtarılmış bölgelere” destek için oraya gönderildiği yolundaki bilgilerde gerçeklik payı var mıdır?

Türkiye’de son zamanlarda yaşanan gelişmeleri bölgedeki stratejik gelişmelerden bağımsız olarak düşünmek mümkün değildir. Türkiye’nin bölgedeki çatışmalara sürüklenmeden ve başkalarının kurguladıkları oyunların parçası olmadan varlığını sürdürmesi şimdi büsbütün önem taşıyor.


İzlenme: 6244 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ