• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Suriye'nin bölünmesi senaryolarının düşündürdükleri

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, bu gece yarısı yürürlüğe girmesi beklenen ateşkes anlaşmasının uygulanamaması halinde Suriye’nin parçalanma tehlikesinin kuvvetli olduğunu söylemiş. 

 

Amerika’nın bu gibi senaryoları içeren bir B planı hazırladığı bildiriliyor. Hazırlanan bazı senaryoların Esad rejimiyle savaşan muhalif gruplara daha güçlü silah desteği verilmesini de öngördüğü yolunda bilgiler var. Bunun Suriye topraklarında yeni devletlerin kurulmasının hazırlığına yönelik olması ihtimali kuvvetlidir. 

 

Suriye’nin şu veya bu koşulda bölünmesine yol açabilecek planlar bölgede çok ciddi sorunların habercisi olacaktır. Suriye’nin egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün ortadan kaldırılmasına yol açacak gelişmelerin bütün bölge için kalıcı bir istikrarsızlığa, ciddi sorunlara ve çatışmalara yol açması muhtemeldir. Suriye’nin bölünmesi, Irak’ta bağımsız bir Kürdistan kurmak isteyen Barzani’nin ve benzeri hevesler taşıyan başka grupların da harekete geçmesine yol açabilir. 

 

Başka ülkelerin Suriye’yi bölmeyi amaçlayan politikalarına hiçbir zaman destek verilmemelidir. 

 

O nedenle Türkiye’nin hedefi, terörizmden arındırılacak Suriye’de, geçiş döneminden sonra yapılacak demokratik seçimler sonucunda kurulacak olan hükümetin, ülkesinin bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne sahip çıkmasına destek vermek olmalıdır. Bu, başta Irak olmak üzere bölgedeki diğer ülkeler için de geçerlidir. Türkiye’nin ulusal çıkarları da bunu gerektirmektedir.

 

Saygılar, sevgiler.

 

Onur Öymen

İzlenme: 3973 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ