Gerçek Sözcü Özel Haber

Suriye'ye savaş halinde miyiz?

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

Başbakan, seçim gecesi yaptığı Balkon Konuşmasında "Suriye'yle savaş halindeyiz" dedi. Bu sözler çok ciddi bir durum yaratmıştır. Anayasamızın 92. Maddesine göre savaş ilan etme yetkisi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne aittir. Aynı maddede, savaş ilan etme yetkisi belirtildikten sonra yurt dışına asker göndermek veya yurt dışından yabancı askerleri davete etmek yetkisi de ayrıca belirtiliyor. İkisi aynı şey değildir. Türkiye Meclisten aldığı yetkiyle birçok ülkeye asker göndermiştir ama savaş ilan etmemiştir. Hükümetin Suriye konusunda Meclise gönderdiği tezkerede de, Meclisin kararında da savaş sözü geçmemektedir. Suriye'ye asker göndermek için yetki verilirken "zamanı, şumulü ve kapsamı Hükümetçe tayin edilmek üzere" ifadesi kullanılmıştır. Aynı ifade daha önce benzeri yetki tezkerelerinde de kullanılmıştı. Ancak bu sözler Meclisin "savaş ilan etme" yetkisini Hükümete devrettiği şeklinde yorumlanamaz.
Savaş ilanı uluslararası hukuk açısından çok ciddi sonuçlar ve yükümlülükler getirir. Başbakanın sözleri bir dil sürmesinden ibaretse bunun düzeltilmesi gerekir. Dışişleri Bakanının bu duruma açıklık getirmesi gerekiyor. Aynı şekilde Meclis Başkanının da bir açıklama yapması gerek.
Muhalefetin bu konunun üzerine büyük bir ciddiyetle gitmesi bence zorunluluk haline gelmiştir. Eğer bu ana kadar yapılmamışsa daha fazla gecikmeden bu konuda bütün muhalefet partilerinin resmi görüşlerini açıklamaları zorunludur.

Saygılar, sevgiler.

İzlenme: 4434 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ