• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Telefon dinlemeler​ine dünyadan örnekler

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

Başbakan’ın oğluyla yaptığı telefon konuşmalarıyla ilgili haberler ülkede ve dünyada büyük ilgi uyandırdı ve Başbakanın tepkisine ve yalanlamasına yol açtı. Telefonların kimin tarafından dinlendiği veya montajlandığı konusunda çeşitli iddialar var.

 Benzeri bir olay 2004-2005 yıllarında Yunanistan’da yaşanmıştı. O zamanki Başbakan Karamanlis’in, aile fertlerinin ve 100’den fazla Bakanın veya üst düzeydeki kamu görevlisinin yaklaşık bir yıl boyunca dinlendiği tespit edilmişti. Teknik sistemde bir arıza saptayan Vodafone yetkilileri cihazları üreten Ericsson firmasına başvurmuş, o firma da yasal dinleme cihazlarının içine birilerinin yasa dışı dinleme sistemlerinin yerleştirdiğini bulmuştu. Bu olayın ortaya çıkartılmasından sonra Vodafone şirketinin bir yetkilisi intihar etti.

Muhalefetteki PQSOK Partisinin konuyu araştırmak üzere bir Meclis Komisyonu kurulması önerisi iktidar partisi milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Bazı Yunan yetkilileri ve Yunan basını yasa dışı dinlemelerin yabancı bir ülke tarafından gerçkleştirildiği yolundaki iddiaları dile getirdiler.

İngiliz Guardian gazetesi, Amerikan İstihbarat Örgütlerinden NSA’ın dünyadaki 35 ülkenin liderini dinlediği yolunda bir haber yayınladı.

Başbakan Merkel’in telefonlarının NSA tarafından dinlendiğpi yolundaki bilgiler üzerine Alman Hükümeti ve kamuyoyu buna büyük tepki gösterdi.

Alman Televizyonu ZDF’in Başbakan Erdoğan’ın da NSA tarafından dinlenip dinlenmediği yolundaki bir sorusuna Başkan Obama, her ülke için telefon dinlemeleri konusunu tek tek tartışamayacağını, ancak ABD istihbarat faaliyetlerinin sürdürüleceği cevabını verdi. Obama yakın çalıştığı yabancı ülke liderleri ile arasında itimada dayalı ilişkiler olması gerektiğini belirttikten sonra, bununla beraber dünyadaki hükümetlerin niyetlerini öğrenmeye de ilgi duyduklarıını, ifade etti.

 

Bütün bu gelişmeler ortadayken Türkiye’de kimsenin bu son gelişmelerin dış boyutunun da olup olmayacağını sorgulamaması dikkat çekici.

İzlenme: 4249 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ