Gerçek Sözcü Özel Haber

Tunus'ta laik demokrasinin zaferinin düşündürdükleri

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

Son günlerde Suriye ve Irak’tan üst üste felaket haberleri gelirken bir umut ışığı Tunus’tan doğdu. Tunus seçimlerini laik demokrasiyi savunan Nida Tunus Partisi kazandı. Müslüman Kardeşler örgütünün uzantısı sayılan ve Türkiye’deki AKP iktidarının politikalarını kendine örnek alan Gannuşi’nin Ennahda Partisi seçimi kaybetti.

 

Nida Tunus Partisinin lideri, deneyimli politikacı Beji Caid Essebsi’nin kendisine yakın çizgideki bazı küçük partilerin de katılımıyla Hükümeti kurması bekleniyor. Essebsi Atatürk’ü kendine örnek alan Tunus devletinin kurucusu Habib Burgiba’nın izinden giden devlet adamlarından biridir.

 

Tunus 2010 yılının sonunda, ülkesindeki baskıları protesto etmek için kendini yakan bir sokak satıcısının ölümünün ateşlediği halk hareketiyle Arab Baharını başlatan ülke olmuştu.

 

Başlangıçta demokratik, laik güçlerin protestolarıyla başlayan Arab Baharı , ne yazık ki, kısa sürede Müslüman Kardeşlerin ve başka aşırı grupların etkisi altına girmiş ve Mısır, Libya, Suriye, Yemen, Bahreyn gibi ülkelerde silah zoruyla hükümetleri devirip iktidara geçmek isteyen örgütlerin  eylemleri sonucunda  çok sayıda insanın hayatını kaybetmesi sonucunu vermişti.

 

2011 yılından sonra, bir süre Gannuşi’nin Ennahda partisi tarafından yönetilen Tunus da daha sonra kargaşa içine düşmüş, kısa ömürlü hükümetler kurulmuş, şiddet eylemleri yaşanmış ve 2013 yılında iki muhalefet lideri öldürülmüştü.

 

Tunus halkı bütün bu güçlükleri aşarak demokratik seçimleri gerçekleştirmeyi başarmıştır. Laikliği savunan Nida Tunus  partisi, Müslüman Kardeşler eğilimindeki seçmenlerin oylarını kazanmak kaygısıyla ilkelerinden taviz vermemiş ve bu yaklaşımıyla da başkalarına örnek olacak bir tutum sergilemiştir.

 

Tunus seçimleri, Demokrasinin Hristiyanlığın bir ürünü olduğunu, halkı Müslüman olan  ülkelerde laik demokrasinin seçim yoluyla işbaşına geçemeyeceğini savunan Samuel Huntington gibi düşünürlere de en güzel cevabı vermiştir.

 

Aslında halkının büyük çoğunluğu Müslüman olan ülkelerde çok partili demokratik rejimlerin kurulabileceğini ilk gösteren ülke Türkiye olmuş, onu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti izlemişti.

 

Tunus seçimleri Arap ülkelerinde de seçim yoluyla laik demokrasiye geçebileceğini kanıtlamıştır.

 

Şimdi, başta CHP olmak üzere Türkiye’deki laik partilere, sivil toplum örgütlerine ve iş adamlarına düşen görev Tunus’taki laik güçlerin bu başarısına destek olmaktır.

 

Suriye ve Irak’ta silah yoluyla siyasi sonuç elde etmeyi amaçlayıp yüzbinlerce insanın hayatına mal olan kanlı çatışmalara ve bölgeyi terör örgütlerinin istila etmesine yol açanlar bunun çıkmaz bir yol olduğunu görmeli ve Tunus halkını örnek alarak, demokrasi yoluyla hedeflerine ulaşmaya çalışmalıdırlar.

 

Cumhuriyetin ilanından sonra Müslüman ülkeler arasında laik demokrasinin öncülüğünü yapan Türkiye de demokrasi ve özgürlükler alanlarındaki eksiklerini giderip, çağdaş demokrasinin bölgeye yayılmasına örnek olmalıdır.


Saygılar, sevgiler.İzlenme: 4357 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ