• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Türkiye'nin AB üyeliği konusunda İngiltere'den incitici beyanlar

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 23 Haziran tarihinde İngiltere AB üyeliğine devam edip etmemek konusunda referanduma gidiyor. Kamuoyu yoklamalarına göre iki görüşü savunanların oranı birbirine yakın. Sonucu kararsızlar belirleyecek. 

 

Referandum öncesinde başlıca tartışma konularından biri Türkiye’nin AB üyeliği.

 

AB’de kalmayı savunan Başbakan Cameron, aksi görüştekilerin Türkiye’yi AB için bir tehdit unsuru gibi göstermelerini etkisiz kılmak için , ülkemizin 3,000 yılına kadar AB’ye üye olamayacağını söyledi. AB’ye üyeliğimizin gündeme gelmesinin bile onlarca yıl alacağını, o zaman da İngiltere’nin veto hakkı olacağını belirtti. 


“Ben yaşadıkça Türkiye AB üyesi olamaz” diyen İngiliz Maliye Bakanı George Osborne da veto hakkını hatırlattı ve Türkiye’nin ekonomisi İngiltere’nin refah düzeyine ulaşmadıkça Türk vatandaşlarının serbest dolaşım hakkının engelleneceğini söyledi. 

 

Bütün bunlar İngiltere’nin Türkiye’nin üyeliği konusunda eski sözlerinden çark ettiğini gösteriyor. Gerçekten Cameron 2010 yılında AB’ye kabul edilmesi için Türkiye’nin en güçlü sözcüsü olacağını söylemişti. 

 

Şimdiki beyanları sadece bugünkü Türk hükümetinden duyulan hoşnutsuzlukla açıklamak mümkün değildir. 3000 yılına kadar Türkiye’nin üye olamayacağını söylemek Türk milletinin Avrupa’nın çağdaş ölçülerine ulaşma yeteneğine sahip olmadığı anlamına gelen küçümseyici, hatta aşağılayıcı bir tavır sergilemek demektir. 

İngiltere uzun yıllardan beri AB üyeliğini, Türkiye’den Kıbrıs konusunda istediği tavizleri kopartabilmek için bir koz, adeta bir havuç gibi gibi kullanmıştı.

 

Şimdi Türkiye’nin ve KKTC’deki yeni yönetimin kendilerine dayatılan çözüm önerilerini benimseyerek beklenen tavizleri verebilecekleri anlaşılıyor. Bu durumda İngilizlerin artık Türkiye’nin AB üyeliği konusundaki beklentileriyle ilgili vaatlerde bulunma ihtiyacı duymadıkları görülüyor. 

 

Aynen Almanların göçmenlerler ilgili anlaşmayı Türkiye’ye imzalattıktan sonra Parlamentolarından Türk milletini incitici bir kararı kabul etmekte sakınca görmedikleri gibi…

Almanya’nın eski Başbakanlarından, SPD Başkanı Helmut Schmidt’in “AB’nin geleceği ne olursa olsun AB içinde Türkiye’nin yeri yoktur. 70 milyon Türk’ü Avrupa içinde dolaştırmayız” dediğini unutmadık. Cameron’un şimdiki beyanları da bunu andırıyor.

 

Bütün bu gelişmeler ortadayken Türkiye’nin, başta Kıbrıs sorunu olmak üzere, AB ülkelerinin menfaatlerini ilgilendiren konularda ciddi bir değerlendirme yapmasının ve etkileyici önlemler almasının zamanı gelmiştir.

 

Unutulmasın ki, Türkiye Cumhuriyeti, en zor koşullarda bile haksızlığa ve aşağılanmaya karşı herşeyi göz alarak cesaretle direnenler tarafından kurulmuştur. Türkiye boynu bükük insanların yaşadığı bir muz cumhuriyeti değildir.

 

Saygılar, sevgiler.

 

Onur Öymen

İzlenme: 3864 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ