• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Yargıdaki düzenlemeler dünyadan nasıl görülüyor?

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

Yargı alanında yapılmak istenen düzenlemeler yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da ciddi kaygılar yarattı. Türkiye’nin 60 yılı aşkın zamandan beri üyesi olduğu ve hukuk ve insan haklarıyla ilgili sözleşmelerini imzalayıp onayladığı Avrupa Konseyi, Türkiye’nin yargıyı siyasallaştırmaya yönelik girişimlerinin devlete duyulan güveni zayıflatacağı ve demokrasiye zarar vereceği yolunda uyarıda bulundu.

Avrupa Konseyi’nin İnsan Haklarından Sorumlu yetkilisi Nils Muiznieks, AFP’ye verdiği mülakatta, sebebi ne olursa olsun, yargı üzerine baskı yapılmasının Türkiye’nin demokratik yapısı için bir tehlike oluşturacağını söyledi.

Muiznieks, Türkiye’nin insan hakları standartlarına uyması için yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını zayıflatması değil, tam tersine güçlendirmesi gerektiğini söyledi ve “siyasallaştırılmış bir yargının atacağı bütün adımların kuşkulu olacağını ifade etti ve “Kaygım, önerilerin HSYK Genel Kurulunun sahip olduğu bazı yetkilerin geri alınarak onların Adalet Bakanına verilmesidir. Bu şimdiye kadar Türkiye’ye yaptığımız tavsiyelerin tam tersine bir gidiş olur. Bu önerilerin milli ve uluslararası uzmanlarla danışılmadan büyük bir süratle ortaya çıkartılmasına şaşırdım ” dedi.

AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu üyesi Stefan Füle de yargı sisteminde yapılacak her hangi bir değişikliğin Türkiye’nin Kopenhag kriterlerine uymak için yaptığı taahhüdü kuşkulu hale getirmemesi gerektiğini söyledi.

Venedik Komisyonu yetkilisi Gianni Buquicchio da 14 Ocak 2014 tarihinde yaptığı açıklamada şunları belirtti.

-HSYK konusunda acele karar vermekten kaçınılmalıdır

-Yargı bağımsızlığı çok önemlidir ve yargı Adalet Bakanının denetimine bırakılmamalıdır.

-Uluslararası standartlarla ve Türk anayasasıyla bağdaşmayan hiçbir yasa çıkartmamalı ve uygulanmamalıdır.

-Bir yasa çıkartılır ve anayasa mahkemesine götürülürse bu Mahkeme karar vermeden uygulamaya geçilmemelidir.

 

Daha önce, Avrupa İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammerbergt de 10 Ocak 2012 tarihli raporunda özetle şunları belirtmişti:

-İlerlemeyi engelleyen önemli faktörlerden biri hakim ve savcıların devleti korumayı insan haklarını korumanın üstünde tutan tutum ve uygulamalarıdır

-Yargılamaların aşırı uzun sürmesi Türk adalet sisteminde kronik bir işlev bozukluğudur.

--Adli kolluk sistemi geliştirilmelidir.

-Tutukluk kararlarının çok sık verilmesi ve uzun tutukluluk süreleri kaygı vericidir.

-Kişilerin tutuklu olarak geçirdikleri sürenin makul sınırların dışına çıkması tutukluluğun cezaya dönüşmesi anlamına gelir.

-Terörizm ve suç örgütüne üyelik ile ilgili bazı suçların tanımı ve bunların mahkemeler tarafından geniş olarak yorumlanması konusunda kaygılıyım.

-Adalet Bakanının HSYK’da ve hakimlerin atanmasında oynadığı rolün bağımsızlık görünümü üzerinde ters etki yapar.

-Yetkili makamları savcılara ve hakimlere karşı bu görünümü etkileyebilecek disiplin cezaları vermekten sakınmaya ve HSYK kararlarının şeffaflığını ve bu kararlar üzerinde hukuk denetimini sağlamaya teşvik ediyoruz.

Hükümet  bütün bu uyarıları dikkatle değerlendirmeli ve hukukun üstünlüğü alanında geri adım atmaktan kaçınmalıdır. Ülkemizde son haftalarda yaşanan tartışmaların sonucu hiçbir şekilde demokrasi, hukuk ve insan hakları alanında daha da geriye gitmemize yol açmamalıdır.

 Çağdaş ülkeler arasında yer almamız hukukun üstünlüğü ve insan hakları alanlarındaki eksikliklerimizi giderip vatandaşlarımızın hak ve özgürlüğüne en ileri düzeyde saygı göstermemize bağlıdır. Hükümet yetkililerinin bile hukuk alanında yapılan yanlışların pek çok saygın kişiyi mağdur ettiği yolundaki açıklamalarından sonra yapılacak iş yargıyı büsbütün siyasallaştırmak değil, siyasetin denetiminden kurtarmak ve mağdur edilenleri hiç gecikmeden özgürlüklerine kavuşturmaktır.


İzlenme: 4161 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ