• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Yunan referandumunun düşündürdükleri

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Yunanistan'da bugün yapılan referandumda Yunan halkının %60'ından fazlası, Avrupa Birliği Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF'in katı yol haritasının kabul edilmesi için yaptıkları baskılarla mücadele eden Yunan Hükümetine anlamlı bir destek verdi.
Yunanistan'ın bugün içinde bulunduğu ağır ekonomik koşulların büyük ölçüde geçmiş hükümetlerin izledikleri yanlış ekonomik politilkalardan, aşırı borçlanmadan, üretimden çok tüketimi teşvik eden yaklaşımlardan ve ülke ekonomisiyle ilgili yanıltıcı bilgiler vermesinden kaynaklandığı doğrudur. Ancak bunun sorumlusu Yunan halkı değildir. Oysa alacaklıların dayattığı ve eski hükümetlerin boyun eğdiği aşırı tasarruf tedbirlerinin uygulanmasının bedelini Yunan halkı ödemiş, maaşlar ve ücretler azalmış, işsizlik rekor düzeye çıkmış Yunan ekonomisi iflasın eşiğine gelmiştir.
Başbakan Çipras bu baskılarla mücadele edeceğine söz verdiği için seçimleri kazanmıştır.
Çipras borçların bir bölümünün silinmesini, geri kalanının uzun vadeye yayılmasını ve ekonomik kalkınmanın önündeki engellerin kaldırılmasını istemektedir. Avrupa Birliğinin önde gelen ülkeleri ile diğer alacaklılar yeterli esnekliği göstermedikleri ve baskıları sürdürdükleri için Çipras halkoyuna başvurmuş ve halkın desteğini sağlanamazsa istifa edeceğini söylemiştir. Halk Çipras'a destek vermiş, bunun üzerine aksi görüşü savunan Ana muhalefet partisi başkanı Samaras istifa ederek demokrasinin gereğini yerine getirmiştir.
Yunanistan'ın Avro bölgesinden ayrılması ve Drahmi sistemine dönmesi ihtimali kuvvetlidir. Çipras bunu arzu etmemekle birlikte AB esneklik göstermezse bu seçenek kaçınılmaz hale gelebilir. Zira halkın %60'ının iradesine rağmen Çipras'ın düne kadar reddettiklerini bugün kabul ederek geri adım atması beklenmemektedir.
Bütün bu gelişmelerde AB'nin sorumluluk payı da az değildir. Avrupa'nın mali yapısına getirilen katı kurallar, yalnız Yunanistan'ı değil, İspanya, Portekiz ve İtalya'yı da güç durumda bırakmıştır. Yunanistan'a dayatılan katı kemer sıkma politikalarının halkın tahammül gücünü aştığı görmezlikten gelinmiştir.
Şimdi top Avrupa'nın sahasındadır ve Avrupa'nın büyük devletlerinin Yunan halkının %60'ından fazlasının iradesini ne ölçüde dikkate alacakları merak konusudur. Ancak şunu da hatırlamak gerekir ki, büyük devletler kendi çıkarları söz konusu olduğunda başka ülkelerin halkının bu çıkarlara zarar verebilecek siyasi tercihlerine saygı göstermek gibi bir alışkanlıkları pek olmamıştır.
Bunun son örneklerinden biri de Türkiye'de yaşanmakta, büyük devletler, son seçimlerde Halkın %60'ının AKP'ye oy vermemesine rağmen kendi beklentilerine daha uygun politikalar izleyeceğini düşündükleri bu partinin koalisyonda yer alması için dolaylı telkinlerde bulunmaktadırlar. Büyük devletlerin beklentilerine daima sıcak bakan bazı siyasi ve ekonomik çevrelerin ve medyaların aynı doğrultudaki çabaları da dikkatten kaçmamaktadır.
Son tahlilde Türk ve Yunan halklarının yaklaşık üçte ikisi yabancı ülkelerin beklentilerine karşı tavır koymuşlardır. Dış baskılara direnme Türk ve Yunan halklarını yakınlaştırabilir. Yeter ki, Yunanistan'ın liderleri Türkiye'ye karşı eski katı söylemlerini bir tarafa bırakıp Türkiye'yle yeni bir dostluk ve işbirliği dönemi başlatmaya çalışsınlar ve Türkiye'de de bazı muhalefet partileri de izledikleri katı tutumdan vaz geçerek yabancıların değil halkın iradesine kulak versinler.

Saygılar, sevgiler.

Onur Öymen

İzlenme: 4165 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ