• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

KADINLAR...

Şeniz KURTULUŞ

Şeniz KURTULUŞ

E-Posta : seniz.kurtulus@hotmail.com

 Emekçi kadınların, erkeklerle eşit haklara sahip olmak yolunda; 8 Mart 1857 yılında Amerikanın Newyork kentinde başlattıkları ve yüzyıllardır süren bir baş kaldırışı, bir mücadeleyi kutluyor, anıyor ve destekliyoruz.

O günkü taleplerin bugün hala devam ettiğini görmekteyiz. Daha kısa çalışma süresi, daha iyi iş koşulları, eşit işe eşit ücret taleplerimiz bugün de geçerliliğini korumaktadır.

Kadınlarımıza her alanda fırsat eşitliği sağlamak, çağdaş, laik, demokratik cumhuriyetimizin varolma koşuludur. Kadın sorunu bir demokrasi, insan hakları ve eğitim sorunudur.Bu sorunu çözebilmenin ilk çıkış noktası eğitimdir.

Yapılan araştırmalar sonucunda üniversite çağına gelmiş kızlarımızın %30'u sınavı kazanamadığı, %15'i evlendirildiği, %11'i ailesi izin vermediği için, %11 ‘i çalışmak zorunda olduğu için, %6'sı maddi imkansızlıktan dolayı üniversiteye devam edemezken, diğer nedenlerle üniversiteye giremeyenlerin oranı sadece % 1’dir.

Görülmektedir ki; kızlarımızın üniversite okuyamamalarının asıl nedeni ekonomik ve sosyolojiktir. Bu nedenler ortadayken; toplumun ve üniversitelerin bölünmesi için neden bu kadar yapay gündemler oluşturulduğunu merak etmekteyiz.

Aile içi şiddette, töre cinayetlerinde, başlık paralarının korku, şiddet ve baskılarında cinsel tacizlerde, kadını şiddetin ilk hedefinde görmekteyiz. Şiddetin normal bir davranış biçimi olarak algılanmasının mutlaka engellenmesi; eğitimin her kademesindeki ders programlarında şiddetin kötülüğüne yer verilmesi gerekmektedir.

Tarlada çalışan kadının, dışarda çalışan kadının, ev hanımlarının ve çocukların evde yaşadığı şiddet en büyük ayıp ve en sık rastlanan insan hakları ihlallerindendir. . Türkiye bu ayıptan bir an önce kurtarılmalıdır.

Tüm kadınlarımızın 8 Mart Emekçi Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.

 

İzlenme: 3356 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ